Home Kontakty z dzieckiem Kontakty z wnukiem. Jak spotkać się z wnukiem?

Kontakty z wnukiem. Jak spotkać się z wnukiem?

autor ADWOKAT MARTA WNUK
Kontakty z wnukiem

Kontakty z wnukiem

Babcia/dziadek nie może zobaczyć się z wnuczkiem? Co zrobić, kiedy nie masz kontaktu z wnuczkiem bądź z wnuczką? Jak uregulować kontakty z wnukiem?

Zdarza się, że rodzic, który opiekuje się na stałe dzieckiem, nie pozwala na widzenie z dziadkami. 🏘🏘 Dodatkowo utrudnia kontakt drugiemu rodzicowi.

W związku z tym, że dzisiaj mamy Dzień Babci i Dziadka, chciałabym państwu opisać, co w takiej sytuacji zrobić.

👩‍👧‍👦👨‍❤️‍💋‍👨Przede wszystkim należy złożyć wniosek do sądu o zgodę na widzenie. Należy określić, kiedy będziecie mieli prawo wiedzieć się z wnukiem bądź wnuczką.

Jeżeli więzi rodzicielskie i rodzinne nie będą pielęgnowane, to niestety umrą…

Więzy takie jak miłość i przyjaźń są jak kwiat, który trzeba podlewać i dbać o niego.

Jeżeli nie będziemy realizować kontaktów ze swoim ukochanym wnukiem, to za kilka lat po prostu tego nie odbudujemy.

Dlatego tak bardzo ważne jest, aby pielęgnować to, co stworzyliście.

 

 „Artykuł na onet.pl, gdzie opowiadam o alienacji rodzicielskiej – zachęcam do lektury! https://kobieta.onet.pl/stop-alienacji-rodzicielskiej-w-kilkunastu-miastach-polski-zawisly-billboardy/xk9jntj „

 

To, że rodzice się rozchodzą i nie chcą ze sobą żyć nie oznacza, że dziecko ma cierpieć.

Masz takie same prawo do kontaktów jak dziadkowie drugiej strony. Nie pozwól na odrzucenie! Masz możliwość złożyć w sądzie wniosek o uregulowanie kontaktów (100 zł tytułem opłaty sądowej).

To nie są sprawy cywilne, gdzie musisz ponosić duże koszty. Dlatego proszę – weź to pod uwagę i zacznij działać.

Więcej: Jak określić kontakty z dzieckiem? Historia lekarza z Warszawy

Kontakty – wniosek

Należy złożyć do sądu odpowiedni wniosek o uregulowanie kontaktów. Napisz, że jesteś babcią/dziadkiem, nie masz obecnie kontaktów z dzieckiem, a bardzo kochasz wnuka i zależy ci na wspólnej relacji.

W orzecznictwie Sądów również mocno akcentuje się potrzebę utrzymywania kontaktów pomiędzy wnukami a dziadkami.

Przykładowe orzecznictwo – Sąd Najwyższy stwierdził:

Rodzice, jak to wyżej wywiedziono, mają obowiązek dbałości o rozwój dziecka w imię jego dobra. Powinni zatem dla pełnego rozwoju jego osobowości umożliwić dziecku kontaktowanie się z jego krewnymi (dziadkami) przy właściwej ich postawie i korzystnym wpływie na dziecko. Kontakty te, wynikające często z silnych więzów emocjonalnych, zwłaszcza dziadków z wnukami, wychowujących je od niemowlęcia, mogą wpływać na lepsze wychowanie i rozwój duchowy dziecka oraz sprzyjają kontynuowaniu więzów wielopokoleniowej rodziny. Takie zachowanie dziadków, okazywanie przywiązania i dbałości o wnuki nie tylko nie kłóci się z interesem dziecka, ale jest ono dla jego dobra. (Uchwała Sądu Najwyższego – Izba Cywilna i Administracyjna z dnia 14 czerwca 1988 r., III CZP 42/88).

Opowiedz sądowi pisemnie o swojej sytuacji – czy możesz zabrać dziecko do swojego domu, czy możesz spędzić z nim  sobotę bądź niedzielę.

Musisz uczestniczyć w życiu dziecka – Kontakty z wnukiem

I pamiętaj, że to nie matka/ ojciec decyduje o dziecku, tylko samo dziecko i pewne normy prawne.

Jeżeli dziecko jest małoletnie, a rodzice nie przestrzegają norm przyjętych, wówczas jest możliwość ograniczenia władzy rodzicielskiej temu z rodziców, który nie przestrzega norm. 🏛🏛👩🏼‍⚖️💒

 

ZAPRASZAM CIĘ NA KANAŁ YOUTUBE  – ZOBACZ FILMIK –  CO ZROBIŁA ŻONA ???  – FILMIK

 

Dziecko nie może być manipulowane, ma prawo znać dziadków i spędzać z nimi czas! ❤️🖤

Dlatego też jeśli znalazłeś się w takiej sytuacji, walcz! Relacja z wnukiem jest bardzo ważna. Niestety, jeśli ją teraz zaniedbamy, to później możemy zupełnie ją stracić… Życzę udanego Dnia Babci/Dziadka i trzymam za was kciuki! W razie wątpliwości oczywiście zapraszam do konsultacji.

Podobne wpisy

Skomentuj

Umów się na Konsultacje [Płatną]