Rozwój emocje. Jakie emocje towarzyszą podczas rozwodu?
Czy wiesz, że siedem na dziesięć rozwodów inicjowanych jest przez kobiety? Tak, właśnie tak! To one pierwsze składają pozew o rozwód.
Kilka lat temu to kobietom zazwyczaj dawało się prawo do opieki nad dziećmi, pozostawiało dom, psa, samochód i połowę majątku.
Jednakże czasy się zmieniają. Jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, że możemy żyć inaczej…
ZAPRASZAM CIĘ NA KANAŁ YOUTUBE – ZOBACZ FILMIK – CO ZROBIŁA ŻONA ??? – FILMIK
Kilka doświadczeń z cyklu „ rozwód przede mną”. 5 kluczowych kwestii!
1. Stajemy się zwierzętami. Budzą się w nas krwiożercze bestie.
Kiedy upada związek emocjonalny, często przychodzi nienawiść.
Według badań psychologicznych rozwód jest na drugim miejscu, po śmierci małżonka, najbardziej stresującym doświadczeniem w naszym życiu.
Nie ulega wątpliwości, iż jest to moment dużych zmian w naszym życiu.
Rozwód jest punktem zwrotnym zarówno dla kobiety, jak i mężczyzny, bez względu z czyjej jest inicjatywy i jaki był powód rozstania.
Wraz z decyzją o pozwie rozwodowym przychodzą pytania: Jak sobie poradzę sam/sama? Co z dzieckiem? Kto się wyprowadzi? Jak podzielić majątek? Kto będzie mnie wspierał i pomagał? Jak doszło do rozstania i dlaczego? Jakie są moje priorytety? Czy chcę ponownie się z kimś związać?
Adwokat Marta Wnuk
Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:
tel.: +48691512933
kontakt@adwokatwnuk.pl
2. Wykorzystajmy dzieci i kontakty z nimi przy rozwodzie.
W przypadku małżeństw z dziećmi, zawsze jednym z powodów wahań są właśnie dzieci i ich dobro.
Badania pokazują, że 70% spraw o opiekę nad dziećmi kończy się przyznaniem praw w tym zakresie matkom. Jeszcze raz, żeby nie było wątpliwości – w siedmiu sprawach na dziesięć. Ale spokojnie! Trzeba walczyć. Pamiętajmy, że każdy przypadek jest inny.
Dziecko przejmuje emocje rodziców, ale odbiera je tak, jak potrafi stosownie do swojego wieku. Na każdym etapie rozwoju potrzebuje wsparcia w zrozumieniu tego, co się wydarzyło w rodzinie. Ważne, żeby dziecko wiedziało, jak będzie funkcjonowała rodzina, jak będą przebiegać widzenia. Dziecko musi wiedzieć, że rodzice rozstają się ze sobą, a nie z nim! Wbrew pozorom dzieci bardzo dobrze znoszą rozstania. Zastanów się „na chłodno”, bez złości, jak zorganizujesz dzieciom nowe życie.
Nie pozwól, by ktoś ograniczył twój kontakt z dzieckiem. Emocje podczas rozwodu.
Pomyśl na spokojnie o formie opieki. Pomyślcie o tym, jak i kiedy dzieci będą się spotykały z rodzicem, z którym nie będą mieszkały.
Kontakt z dzieckiem ! Co zrobić? Chce spotykać się ze swoim dzieckiem
3. Emocje podczas rozwodu – Och, teraz mam przyjaciół
Podczas rozwodu w twoim życiu pojawia się bardzo dużo osób gotowych do udzielenia ci rad. Dlaczego tak się dzieje? Może sami są w nieszczęśliwych związkach i tak bardzo chcą doradzać innym?
Czy ktoś mówił wam, kiedy ma być ślub albo wyznaczał kalendarz współżycia małżeńskiego? Nie.
A teraz pojawiają się doradcy i mówią:
„Niech Ci teraz płaci alimenty”, „Niech rozwód będzie z jego winy”, „Walcz o dobro dziecka, niech nie ma prawa go odwiedzać”, „Nie dawaj mu dziecka na 24h”, „ Nie płać tyle alimentów, jesteś chyba głupi”…
Ja wszelkim doradcom mówię stanowcze NIE!
Często klienci pytają mnie, co sądzę, co moim zdaniem powinni zrobić…
Odpowiem – nie słuchajcie doradców! Spójrzcie na to w ten sposób – był ślub, a teraz jest rozwód i po prostu przeżyjcie go szybko i sprawnie.
4. Rozwód „po przyjacielsku” zdarza się tylko w bajkach.
Wbrew pozorom wcale nie chodzi o „złą” wolę któregoś z małżonków.
Musimy wiedzieć, że rozwód jest jak żałoba.
Coś tracimy. To zupełnie normalne zjawisko!
Dlatego czasem małżonkowie zastanawiają się zbyt długo.
Rozwód to bardzo trudna emocjonalnie sytuacja. Tam, gdzie pojawiają się intensywne i często skrajne emocje, łatwo o wybuch.
Przy wyborze profesjonalnego pełnomocnika weź pod uwagę:
- Jego doświadczenie przy rozwodach
- Podejście do twojej indywidualnej sytuacji
- Myślenie takie jak ty
- Zaangażowanie w sprawę
Emocje podczas rozwodu
Jako adwokat z wieloletnim doświadczeniem proszę Cię, abyś unikał zemsty, rywalizacji o dzieci, czy też wysyłania gróźb.
Takie zachowania poprawiają nam samopoczucie tylko na chwilę. Nie pomagają uporać się z przeszłością. Emocje podczas rozwodu niewątpliwie są bardzo silne, jednakże spróbujmy nad nimi zapanować. To bardzo ważne…
Według psychoterapeutki Marii Rotkiel rozstanie to strata, którą trzeba przeżyć i przepracować podobnie jak żałobę. Mechanizm godzenia się z rzeczywistością jest podobny. Potrzebujemy przejść wszystkie jej etapy: wyparcie, złość, smutek, zwrot ku przyszłości. I przeżyć związane z nimi uczucia.
Nie udawajmy, że się nic nie stało. Uczciwie powiedzmy, że kontakt z byłym jest teraz bolesny i jeśli mamy dzieci, a przecież zbliża się czas świąt, żadna wspólna kolacja nie wchodzi w grę. Nie musimy się do tego zmuszać. Warto zadbać o dobry kontakt byłego męża z córką czy synem, ale sobie dać jeszcze czas na pogodzenie się z tym, co się stało.
Więcej: