Rozwód z Narcyzem – Najgorszy rozwód

by ADWOKAT MARTA WNUK
Rozwód z Narcyzem

Rozwód z narcyzem może być niezwykle trudnym doświadczeniem, szczególnie gdy są w nim zaangażowane małoletnie dzieci. Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z charakterystycznych cech narcystycznej osobowości i próbować zachować zdrowy dystans oraz korzystać z pomocy prawnika w procesie rozwodowym. Dla dobra dzieci i własnego emocjonalnego zdrowia warto skupić się na budowaniu przyszłości i minimalizować wpływ narcystycznego partnera na proces rozstania.

Rozwód z narcyzem – fakty

1. On i tylko on

DSM-5 (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders) nie diagnozuje narcyzmu jako odrębnej jednostki chorobowej, ale narcystyczne cechy osobowości mogą znacząco wpływać na przebieg i skomplikowanie procesu rozwodu.

Warto dowiedzieć się, jakie są charakterystyczne cechy takiego rozstania oraz jakie wyzwania niesie ze sobą rozwód z narcyzem.

W pierwszej kolejności narcyz będzie robił wszystko, aby skupić na sobie uwagę i przedstawić się w jak najlepszym świetle. Dlatego też ważne jest, aby zebrać dowody, które potwierdzą, że tak naprawdę nie jest idealny. W związku z tym warto załączyć do sprawy rozwodowej materiał dowodowy, który świadczy o tym, jak zachowuje się narcyz.

2. Świadkowie – zrobi z siebie ofiarę

Na pewno będzie zbierał świadków i udawał ofiarę. Powołani świadkowie będą zeznawać w procesie rozwodowym. Dlatego też istotne jest, aby przygotować dla nich odpowiednie pytania- dla przykładu, czy świadek posiada taką wiedzę od X, czy widział daną sytuację? Chodzi o to, że jeżeli świadek nagle zacznie opowiadać historie o waszym małżeństwie, z pewnością będzie opierał się na informacjach uzyskanych od narcyza. Trzeba dążyć do tego, aby te zeznania [jeżeli będą niekorzystne dla Ciebie] podważyć.

Dla przykładu przychodzi świadek i mówi, że widział pewne zachowania. Pytanie weryfikujące: ile razy świadek był w domu? Na jakiej ulicy? Gdzie dokładnie był albo jak wyglądało mieszkanie? Okazuje się, że raz był pod bramą. Dlatego też pytania ustala się indywidualnie dla każdego świadka. TO WAŻNE!!!

Narcyz często próbuje przekonać drugą stronę, że to ona jest winna za rozpad związku, niezależnie od okoliczności. Manipuluje faktami i wykorzystuje technikę odbitego lustra, przenosząc odpowiedzialność za swoje błędy na partnera. Warto zachować dystans i nie pozwolić sobie wmówić, że jest się winnym za wszystko.

3. Ani złotówki więcej

Nawet kiedy narcyz ma bardzo dużo, to i tak walczy o każdą złotówkę. Nie chce dać swoich pieniędzy. Pamiętajmy, że alimenty powinny zostać przeznaczone na uzasadnione potrzeby dziecka. Dlatego gdy macie dzieci, musicie bardzo skrupulatnie wyliczyć koszty utrzymania dziecka, gdyż z pewnością będą one podważane.

4. Mam prawo do wszystkiego

Narcyz uzurpuje sobie prawo bez kolejki do wszystkiego, wszystko mu się należy i wszyscy muszą być do jego usług. On się tak zachowuje i tak czuje, stąd też będzie szedł jak czołg bez spoglądania na nikogo.

Narcyz co do zasady jest pozbawiony empatii. W związku z tym nie liczmy na to, że wykaże się zrozumieniem.

5. Najważniejsze są dowody

Jeżeli chcesz, aby sprawa rozwodowa nie skończyła się dla Ciebie niekorzystnie, przede wszystkim musisz zebrać odpowiednie dowody na daną okoliczność. Narcyzi są bardzo wiarygodni i dlatego też trudno Sądowi oraz innym osobom trzecim wyłapać kłamstwa. Dlatego musimy dobrze się przygotować. W walce z narcyzem najważniejsze są dowody.

6. Wróg numer jeden

On będzie Twoim wrogiem. Jeżeli nadepniesz narcyzowi na odcisk, przygotuj się na wojnę…

Nawet jeżeli złapiesz go na gorącym uczynku, na zdradzie, to i tak powie, że to jest twoja wina, ponieważ za wcześnie wróciłeś z pracy.

Ktoś, kto nie zna narcyza, nie zrozumie o czym piszę i mówię. Zrozumienie toku myślenia oraz nauczenie się przewidywania ruchów osoby z narcystycznym zaburzeniem osobowości zajęło mi wiele lat. Dlatego już wielokrotnie pisałam o tym, że rozwód z narcyzem jest bardzo trudny, gdyż nigdy nie wiadomo, co Cię spotka.

7. Narcyz chce być podziwiany

Tak, narcyz chce być podziwiany i uwielbia, jak ludzie się nim fascynują. Zdarzają się sytuacje, że podczas przesłuchania stron narcyz opowiada o sobie w sposób niewiarygodnie uroczy.

On wierzy w to, że jest idealny, że zawsze ma rację i dlatego ważne jest odpowiednie zadawanie pytań.

Niejednokrotnie udało mi się wyprowadzić narcyza z równowagi poprzez pytania. I wtedy padały słowa w Sądzie: „Pani mecenas się nade mną znęca”. Kiedy pytam narcyza o fakty – dla przykładu opowiada, że chce płacić 200 zł na dziecko, ponieważ się nim opiekuje i wszystko mu kupuje. Jednakże jeżeli zadaję pytania, to nagle zaczynają się problemy.

Dla przykładu pytania, kiedy ostatni raz widział się Pan z dzieckiem? Ile czasu w ostatnim miesiącu spędził pan czasu z dzieckiem? Jakie konkretnie rzeczy pan kupił w ostatnim miesiącu? Co konkretnie pan robił z dzieckiem w ostatnim miesiącu? Nagle okazuje się, że nie widział dziecka przez miesiąc, że nic mu nie kupił i opłacił tylko basen w wysokości 100 zł. Jednakże twierdzi, że jest wyjątkowy, jest najlepszym ojcem, matka na niczym się nie zna, a jedynym rodzicem, który zna się na dzieciach, jest on.

8. On potrzebuje podziwiania

O co chodzi? Przede wszystkim chodzi o to, żeby ktoś go poklepał po plecach i powiedział przed sądem, że za rozpad pożycia małżeńskiego wyłączną winę ponosi żona, ponieważ dla przykładu nie ugotowała mu ulubionej zupy. Argumenty są czasem banalne i niezrozumiałe.

Dlatego narcyzowi chodzi o to, żeby ktoś go przytulił i powiedział, że on jest idealny, a wszystko jest winą żony, dlatego powinien płacić tylko 200 zł na dziecko i widzieć się z dzieckiem tylko wtedy, kiedy ma na to ochotę. To jest to, co on chce usłyszeć. Pragnie oczyścić się ze swoich wyrzutów sumienia i zrzucić wszystko na drugą stronę.

Narcyz jest idealny – Rozwód z Narcyzem

Musimy wiedzieć, że narcyz bardzo głęboko wierzy w to, że jest idealny. Mam wrażenie, że mówi się do niego jak do kamienia. Dlatego też jeżeli w sprawach sądowych spotykam osobę z zaburzeniem narcystycznym, to wiem, że słowa będą się od niego odbijać. Jednakże są też słabe punkty narcyza i trzeba je poznać, aby zweryfikować jego prawdomówność przed sądem . Oczywiście do tego trzeba się bardzo dobrze przygotować. Jeżeli mamy osobę, która jest zaburzona narcystycznie, to z pewnością pracy będzie trzykrotnie więcej.

Adwokat do sprawy z narcyzem – Rozwód z Narcyzem

Dlatego musisz wybrać bardzo dobrego adwokata od rozwodów, który pomoże Ci przejść i zrozumieć ten proces. Jeżeli ktoś tego nie przeżył, to myślę, że będzie mu ciężko uwierzyć. Ja po kilkunastu sprawach z osobami z zaburzeniem narcystycznym albo rysem narcystycznym wiem jedno – można dostać rozdwojenia jaźni, gdyż bez względu na to, co mówisz, on i tak zawsze przekręci kota ogonem.

Dlatego trzeba być skrupulatnym, znać słabe punkty, zweryfikować wszystko dowodami.

Dlatego też życzę Ci wszystkiego, co najlepsze. Jeżeli czeka Cię sprawa rozwodowa z narcyzem, przed Tobą niewątpliwie bardzo dużo pracy.

Zbieraj dowody i walcz – Rozwód z Narcyzem

Mam nadzieję, że sąd uwierzy temu, kto ma dowody. Ja przestałam już wierzyć w piękne słowa narcyzów…

Ten, kto żył z osobą o rysie narcystycznym, dobrze wie, o czym mówię. Czasem mam wrażenie, że kamień ruszy – a narcyz nie ruszy. Brak empatii. Jednakże jako doświadczony adwokat, który specjalizuje się w sprawach rozwodowych i codziennie mierzy się z ludzkimi problemami, wiem jedno – musisz walczyć. Co prawda nie jestem psychologiem i być może nie znam się na ludziach, ale poznałam narcyzów. Dlatego też dowody są kwestią pierwszorzędną.

Narcyz bardzo ładnie mówi

Z pewnością zakochałaś w tym, co mówi, ale to tylko słowa, więc zweryfikuj, co jest prawdą. Pamiętaj jedno – skoro Ty zakochałaś się w słowach, to dlaczego sąd ma mu nie uwierzyć? Skąd ma wiedzieć, że jest narcyzem? Jeśli Ty się zakochałaś, to Sąd też może być zauroczony jego podejściem.

Jak dobrze wiesz, słowa mało znaczą, dlatego pokaż Sądowi dowody…

Dzisiaj była u mnie klientka, którą miałam przyjemność obsługiwać dwa lata temu – teraz kierujemy sprawę do sądu rodzinnego o podwyższenie alimentów. Okazało się, że narcyz już jest po kolejnym rozwodzie i ma już dwoje dzieci – historia lubi się powtarzać... Narcyzi kłamią, a kobiety często zakochują się w słowach. Dlatego koniecznie uważajmy, z kim się wiążemy! Ludzie potrafią zaskakiwać…

Dzieci z narcyzem

W przypadku małoletnich dzieci, trudno całkowicie odciąć się od narcyza po rozwodzie. Najlepszym rozwiązaniem jest jasno określenie zasad i nie oglądanie się za siebie. Koncentrowanie się na przyszłości i staranie się utrzymać dystans może pomóc w minimalizacji stresu i konfliktów. W takich przypadkach konieczne jest uregulowanie kwestii kontaktów ojca z dzieckiem oraz ustalenie wysokości alimentów. Jednak narcyz może być nieugięty i trudny w negocjacjach, starając się uzyskać jak najwięcej korzyści dla siebie i jak najmniej dla drugiej strony. Charakterystyczne cechy narcyzma, takie jak dążenie do bycia zawsze w centrum uwagi, próby manipulacji oraz żądanie bezwarunkowego posłuszeństwa, mogą sprawić, że proces rozwodu staje się wyjątkowo trudny i emocjonalnie wyczerpujący.

You may also like

Umów się na Konsultacje [Płatną]