Dobry prawnik rozwodowy to przede wszystkim profesjonalista i człowiek z doświadczeniem. To również człowiek, który powinien wykazać się ogromną empatią i zrozumieniem sytuacji rodzinnej. Nie każdy karnista będzie świetnym prawnikiem do rozwodu. Aby być dobrym prawnikiem rozwodowym, trzeba wykazywać się empatią. Sprzymierzeniec i powiernik Twoich najskrytszych marzeń, ale także dobry prawnik do rozwodu to profesjonalista, który patrzy na przepisy. Ważne jest, aby dobry prawnik słuchał i oceniał sytuację obiektywnie, ale również mówił Ci prawdę.
Dobry prawnik rozwodowy – jak wybrać?
Wsparcie od adwokata rozwodowego jest niezwykle istotne, albowiem przy sprawie rozwodowej często towarzyszą nam skrajne emocje. Zawsze powtarzam, że jestem dla ludzi. Wiem, że muszę być profesjonalistką na każdym etapie, analizować przepisy, układać strategię, a także wykazywać się względem mojego mocodawcy ogromną empatią. Dobry prawnik to też obserwator i ekspert, który łączy wiedzę i stan faktyczny w całość. Dzięki temu jest w stanie ułożyć strategię procesową. Często podczas pierwszych spotkań rozpisuję plan A i plan B, aby przygotować klienta na każdy scenariusz.
Jak ułożyć plan na rozwód?
Plan na rozwód. W mojej ocenie ułożenie strategii rozwodowej jest niesamowicie ważne. Człowiek, którego czeka rozwód, musi wiedzieć, co może się wydarzyć. Ja pracuję w zawodzie już od kilku ładnych lat i w wielu sytuacjach jestem w stanie przewidzieć rozstrzygnięcie sądu.
Kiedy opieka naprzemienna jest niemożliwa?
Klientom mówię prawdę. Zdarzyły mi się sytuacje, kiedy to klient był niezadowolony z tego, co mówiłam podczas konsultacji. Dla przykładu, kiedy dziecko ma dwa tygodnie, zaś klient chce opiekować się nim w systemie opieki naprzemiennej, mówiłam wprost, że nie da się wygrać tej sprawy. Dziecko było małe i karmione piersią. Obraził się. Wtedy powiedziałam mu, że zawsze mamy dwa wyjścia – albo będę mówiła to, co chce usłyszeć, albo będę mówiła prawdę.
Dobry prawnik rozwodowy – Czy mogę zmienić prawnika?
Prawnik powinien poprowadzić Cię krok po kroku po sprawie. Jeżeli tracisz zaufanie albo pewność do swojego prawnika, to oczywiście w każdej chwili możesz go zmienić.
Ugodowy rozwód?
Często zdaje nam się, że rozwód z pewnością przebiegnie szybko i przyjemnie. Oczywiście, kiedy obie strony zgadzają się na rozstanie bez ustalenia winy i nie ma konfliktów co do dzieci, proces jest szybszy i mniej bolesny. Wtedy też możemy wszystko załatwić na jednej rozprawie – rozwiązać związek małżeński, ustalić wysokość alimentów, kontakty z dziećmi, sposób korzystania z nieruchomości oraz inne kwestie. Niemniej jednak taki ugodowy rozwód zdarza się dosyć rzadko.
Jeżeli strony walczą o wszystko – o winę, alimenty, kontakty – to trzeba się liczyć z tym, że rozwód będzie trwał kilka lat. Niestety jest to bardzo stresujący czas. Wszystkie te konflikty odbijają się na wzajemnych relacjach, a w szczególności na dzieciach.
Co zrobić, kiedy dziecko jest manipulowane?
Bardzo często przy sprawach rozwodowych mamy do czynienia z konfliktem lojalnościowym dziecka. Co to oznacza? Dziecko dokonuje wyboru jednego rodzica kosztem drugiego. Jest to mechanizm najprawdopodobniej nieświadomy, albowiem dziecko nie może sobie poradzić z tym, co je spotkało. W sytuacji, kiedy mama źle wypowiada się o ojcu, dziecko doznaje ogromnego bólu i ma wrażenie, że musi kogoś wybrać. Najczęściej dziecko wybiera tego rodzica, z którym spędza najwięcej czasu. Alienacja rodzicielska to poważny problem.
Bardzo często kwestią sporną jest również wysokość alimentów. Rodzic, który sprawuje bezpośrednią i stałą pieczę nad dzieckiem, żąda wysokich alimentów, na co druga strona się nie zgadza.
Jakie jest niebezpieczeństwo przy alimentach?
Często jest tak, że w sytuacji, kiedy – hipotetycznie – dziecko zostaje z mamą, zaś ojciec ma ustalone kontakty, ojciec najczęściej czeka aż przyjdzie pozew o rozwód. Kiedy tak się dzieje, doznaje szoku, gdyż okazało się, że sąd wydał już postanowienie w zakresie alimentów. Takie postanowienie w zakresie alimentów jest wykonalne – oznacza to, że należy płacić zgodnie z tym, co ustalił sąd i z dniem, w którym wydał niniejsze postanowienie. Zatem może się również okazać, że musisz również z datą wsteczną wyrównać świadczenie alimentacyjne.
Oczywiście postanowienie jest zaskarżalne. W ciągu siedmiu dni należy złożyć wniosek o uzasadnienie. Po otrzymaniu postanowienia w zakresie świadczenia alimentacyjnego masz też siedem dni, aby złożyć zażalenie. Pamiętaj jednak, że takie postanowienie jest wykonalne i niestety trzeba realizować to, co zostało tam zawarte.
Co, jeżeli nie będę płacił alimentów?
Jeżeli sąd wydał postanowienie w trybie zabezpieczenia dotyczące alimentów, a Ty nie będziesz tych alimentów płacił, wówczas narażasz się na to, że druga strona może wszcząć postępowanie komornicze. Oznacza to, że przez kilka następnych lat będziesz miał komornika “na karku”. Dlatego też nie należy czekać.
Dobry prawnik rozwodowy – Konsultacja w sprawie rozwodu
W sprawach rodzinnych bardzo istotna jest konsultacja. Nie zawsze będzie Ci potrzebny adwokat do przeprowadzenia całej sprawy, ale pewne rzeczy musisz wiedzieć. Każdy zapis jest istotny i musisz być świadom konsekwencji. Mogą zdarzyć się bowiem sytuacje, które Cię zaskoczą.
Na przykład żona wyprowadza się i składa pozew o rozwód, wniosek o alimenty oraz o kontakty. Twierdzi, że również będzie mieszkała w Warszawie, stąd też ustalacie kontakty dwa razy w tygodniu i co drugi weekend. Alimenty też są wysokie – z uwagi na fakt, iż żona wynajmuje mieszkanie, sąd uznał, że część kosztów związanych z mieszkaniem powinieneś pokryć Ty. Okazuje się, że dwa dni później Twoja była żona wyprowadza się z dzieckiem 400 km dalej, a Ty nie masz możliwości realizacji kontaktów. Dlatego też wszystkiego trzeba pilnować. Oczywiście wszelkie kwestie związane z dziećmi są zmienne. Oznacza to, że masz prawo złożyć wniosek o zmianę kontaktów.
Jak złożyć wniosek o zmianę kontaktów?
Niezbędne będzie przygotowanie aktu urodzenia dziecka oraz wyroku albo postanowienia, w którym zostały kontakty określone wraz z klauzulą prawomocności. Wtedy też załączasz niniejsze dokumenty do sprawy. Musisz przygotować również opis sytuacyjny sprawy, czyli to, co się działo w waszej sprawie. Ja osobiście nie lubię pisać na wzorach i nie polecam nikomu pisać na wzorach z internetu, albowiem indywidualne podejście do sprawy jest najważniejsze.
Trzeba ustalić wszystkie godziny, waszą sytuację, dlaczego jest utrudniony kontakt. Jeżeli ustalone kontakty Ci nie odpowiadają Ci albo okoliczności sprawy się zmieniły np. żona wyprowadziła się z Warszawy z dzieckiem, wówczas należy takie kontakty po prostu zmienić. Wtedy czeka Cię sprawa w sądzie rejonowym. Należy również opisać całą sytuację oraz powołać świadków na potwierdzenie swoich twierdzeń. W sprawie o zmianę kontaktów niesamowicie ważne jest pełne zaangażowanie w sprawę.
Jak wygląda u mnie pomoc adwokacka?
Czy to jest sprawa o rozwód czy też inna sprawa z kategorii rodzinnej, niesamowite ważne jest indywidualne podejście oraz szczera rozmowa. Niekiedy słyszę od swoich klientów, że pełnomocnicy potrafią obiecać różne rzeczy. Ja nie lubię obiecywać – wolę, żeby mój klient był miło zaskoczony niż rozczarowany. Mam wieloletnie doświadczenie w sprawach rodzinnych i wiem, jakie może być końcowe rozstrzygnięcie. Chcę być szczera wobec klienta i oczekuję od niego tego samego. Zawsze też wymagam pełnego zaangażowania i wysiłku, albowiem niektórych dowodów nie zdobędę sama.
Adwokat specjalizujący się w prawie rodzinnym wie, że szczera rozmowa jest bardzo ważna. Kiedy nie będziesz szczery, to nawet najlepszy adwokat Ci nie pomoże.
Z uwagi na wieloletnie doświadczenie w prawie rodzinnym i specjalizacji mam wypracowany model pomocy oraz sprawdzone strategie, dzięki którym wiem, co mam robić. Zawsze stawiam krótkie granice i żądam od swojego klienta współpracy. Tylko w ten sposób możliwa jest walka o korzystne rozstrzygnięcie.
Czy prowadzę sprawy rozwodowe tylko w Warszawie?
Często zwracają się do mnie klienci z różnych miast celem uzyskania pomocy prawnej. Przez ostatnie lata moja specjalizacja się zawęziła. Mieszkam w Warszawie i tutaj mam kancelarię, więc naturalnie tutaj mam większość spraw. Dodatkowo obsługuję również całą aglomerację warszawską oraz sąsiednie województwa. Pamiętaj, że sprawy rozwodowe z miast aglomeracji warszawskiej również odbywają się w Warszawie.
Najczęstsze pytania – Dobry prawnik rozwodowy
Jak i gdzie rozwód w Pruszkowie? Gdzie rozwód w Legionowie? Jaki sąd wybrać do rozwodu, kiedy mieszkam w Piasecznie? Gdzie złożyć pozew o rozwód w Grodzisku Mazowieckim? Gdzie będzie rozwód, kiedy mieszkam w Nowym Dworze Mazowieckim? Jaki sąd do rozwodu w Łomiankach? Gdzie złożyć pozew o rozwód, jeżeli mieszkam w Otwocku? Mieszkam w Zielonce i chcę złożyć pozew o rozwód – gdzie mam to zrobić? Czy sprawa z Marek będzie w sądzie w Warszawie? Gdzie złożyć pozew o rozwód, kiedy mieszkam w Ząbkach? Mieszkam w Grodzisku Mazowieckim i chcę złożyć pozew o rozwód – do którego sądu się udać?
Na wszystkie powyższe pytania jest jedna odpowiedź – Twoja sprawa rozwodowa będzie się odbywała w Warszawie.