Gaslighting przy rozwodzie – rozstanie boli

by ADWOKAT MARTA WNUK
Gaslighting przy rozwodzie

Gaslighting przy rozwodzie – Bardzo często słyszę od moich klientek słowo gaslighting. Kiedy po raz kolejny spotkałam się z tym zjawiskiem przy procesie rozwodowym, zrozumiałam, że faktycznie jest ono dość powszechne.

Gaslighting przy rozwodzie – rozstanie boli 

Gaslighting to działanie polegające na takim manipulowaniu drugą osobą,  a przy rozwodach manipulacja jest jeszcze mocniejsza, aby stopniowo przejmować kontrolę nad jej sposobem postrzegania rzeczywistości. Zapraszam na konsultację. Zadzwoń pod numer +48691512933 lub umów się w kalendarzu.

Generalnie mówimy tutaj o gasnącym płomieniu. Jest to bardzo trudne do rozpoznania zjawisko. Mamy bowiem do czynienia z formą przemocy emocjonalnej, którą bardzo ciężko zrozumieć, a w szczególności zorientować się, że faktycznie występuje. Pojawia się ona często przy zaburzeniach narcystycznych i rozwodach z narcyzami. Jako prawnik wielokrotnie miałam okazję spotkać takie osoby. Dla przykładu przedstawiamy jej twarde dowody w postaci sprawozdania detektywa, a mimo to osoba zaburzona wszelkim zarzutom zaprzecza i próbuje odwrócić kota ogonem.

Na przestrzeni lat zauważyłam, że problem manipulacji jest obecny w bardzo wielu związkach. W wyniku działań manipulanta osoba empatyczna zaczyna wątpić w siebie i zastanawia się, kto ma rację. Desperacko kocha osobę, która uważa, że wszystkie niepowodzenia w waszym związku to jej wina…

Rozwód, rozstanie i ból są nie do zniesienia 

Osoba stosująca manipulacje jest tak bardzo przekonana o swojej nieomylności, że absolutnie nie toleruje opinii innych. Często ofiarami manipulacji są osoby o wysokiej wrażliwości i uduchowione. To one najczęściej przepraszają, chociaż nie powinny. Manipulant wykorzystuje ich dobre serce i gasi płomień w ich oczach. Ofiara w końcu traci swoją tożsamość i zastanawia się, czy dobrze interpretuje fakty. Okazuje się, że często ofiarami padają kobiety. Chciałabym w tym miejscu przytoczyć kilka przykładów.

Kilka przypadków moich klientek 

Ostatnio przyszła do mnie kobieta, która przez cały dzień zajmuje się domem i dziećmi. Mąż pracuje, jednak wszystkie pieniądze oszczędza. Zdziwił mnie fakt, że mają rozdzielność majątkową. Jeżeli mąż oszczędza swoje środki, wówczas są to jego osobiste pieniądze. Moja klientka powiedziała mu, że to niesprawiedliwe. Chciała, aby ponosili koszty po połowie. Uważała, że ona również miała prawo oszczędzać. W odpowiedzi mąż na nią nakrzyczał, oskarżając o manipulowanie i materializm.

W rozmowie ze mną stwierdziła, że mąż ma 300 000 zł na koncie, ponieważ ona łoży na dzieci, na dom, na kredyt i na wszystkie rzeczy związane z domem, natomiast on nie ponosi żadnych kosztów, twierdząc, że chce zapewnić rodzinie oszczędności. Gdyby tak faktycznie było, to mieliby wspólność majątkową. Dodatkowo wyszło na jaw, że manipulant ją zdradza i chce odejść. Zauważyłam, że moja klientka wątpiła w to, co mówi i prawie chciała uwierzyć, że jest materialistką. To pokazuje, że czasem warto porozmawiać z osobą trzecią i z jej pomocą realnie spojrzeć na całą sytuację.

Jeżeli potrzebujesz pomocy skorzystaj z konsultacji. – Często na konsultacjach pomagam osobom wyjść z trudnej sytuacji życiowej. Ale żeby komuś pomóc muszę indywidualnie poznać sytuację.

Innym przykładem jest pani Basia, która przez wiele lat żyła z osobą stosującą wobec niej manipulację. Okazało się, że manipulant dopuszczał się również przemocy fizycznej względem dzieci. Uważał, że kiedy dzieci są nieposłuszne, trzeba je bić. Moja mocodawczyni jako osoba o ogromnej wrażliwości zawsze płakała i prosiła, żeby przestał się tak zachowywać. Mąż jednak wprowadzał toksyczną atmosferę i prowokował ją do podnoszenia głosu. Okazało się, że ją nagrywał i później mówił, że to ona jest chora psychicznie…

Gaslighting – jak się objawia?

Gaslighting najczęściej objawia się jako kwestionowanie czyjejś pamięci i wmawianie choroby psychicznej. Na porządku dziennym są teksty typu: „to z tobą jest coś nie tak”, „to twoja wina”, „sama do tego doprowadziłaś”, „potrzebujesz pomocy”, „niszczysz nas”.

Osobiście uważam, że jest to przemoc niezwykle trudna do zidentyfikowania. Ktoś, kto tego nie przeżył, nie jest absolutnie w stanie wyobrazić sobie, co taka osoba czuje. Często bardzo trudno jest wyobrazić sobie manipulacje, którą stosuje sprawca. Ich ofiary najczęściej są w konsekwencji porzucane, a później przed sądem obarczane całą winą za rozpad relacji.

Jak wygrać z manipulantem w sądzie? Gaslighting przy rozwodzie

Same słowa w sądzie to za mało.Szczególnie w skrajnych przypadkach konieczne bywa zebranie twardego materiału dowodowego.

Jak zebrać dowody? 

1. Pisz – nie rozmawiaj

W takich sytuacjach warto jest przenieść większość komunikacji na drogę pisemną. Może się okazać, że to jedyny sposób na uwolnienie się od działania gaslightingu. Jeśli stawianie granic i próby wprowadzenia zmian w komunikacji nie pomagają, musisz szukać innych sposobów.

2. Opieraj się na faktach – nie na słowach

W manipulacji słowa krzywdzą. Powiedzieć można wszystko…Opieraj się na faktach, nie na iluzji.

3. Nie negocjuj z nim

W Twojej ocenie będziecie negocjować, a tak naprawdę to on będzie rozdawał karty. Najlepiej utrzymać wówczas kontakt przez swojego pełnomocnika. Jeżeli manipulator zaproponuje Ci jakieś rozwiązanie, to pamiętaj, że zawsze priorytetem będzie dla niego on sam.

4. Określaj granice

Osoby empatyczne i o wysokiej wrażliwości, które łączą się w toksyczne relacje, często mają zatarte granice. Dlatego przy sprawach rozwodowych tak ważne jest stawianie granic, dzięki czemu możliwe będzie rozwiązanie związku małżeńskiego na zasadach, które Tobie odpowiadają. Dla przykładu – jeżeli posiadacie Państwo dzieci, wówczas pomyślcie o określaniu sztywno kontaktów oraz alimentów. Niekiedy manipulant mówi „jakoś to będzie, dogadamy się”… Nic bardziej mylnego. Na pierwszym miejscu zawsze będzie jego interes.

5. Definitywnie to zakończ

Nie dostrzegasz prostej prawdy: ta osoba nigdy Cię nie kochała i nie może kochać. Z powodu narcystycznych zaburzeń osobowości nie jest w stanie zadbać o to, jak się czujesz.

Gasnące światło 

Człowiek przyzwyczaja się do dobrego… Niekiedy manipulator nawet nie jest w pełni świadomy tego, że stosuje manipulacje. Jest to manipulacja wrodzona.

Manipulator dobrze wie, że możesz cierpieć, ale nie potrafi czuć z tego powodu wyrzutów. Po prostu nie umie być empatyczny. Ty chcesz wierzyć, że on się o Ciebie martwi i o Tobie myśli… Szukasz odpowiedzi, dlaczego taki jest. Pamiętaj, że struktury mózgu manipulanta wyglądają zupełnie inaczej. Nie oczekuj od niego empatii i zrozumienia. Musisz pogodzić się z tym, że dotychczas żyłaś w iluzji. Zatem wszystkie miłe rzeczy, które Cię spotkały, to tylko iluzja i wykreowana przez niego sceneria, aby spełnić własne potrzeby. Manipulant zawsze będzie szukał jakichś korzyści – stworzenie rodziny, piękną kobietę odnoszącą sukcesy, rozrywkowe życie. Zawsze. Jako że ciężko mu zrozumieć Twoją empatię, nie zrozumie również Twoich uczuć.

Gdy manipulant czegoś chce, zrobi wszystko, aby to osiągnąć. Pamiętaj – gdyby chciał do Ciebie wrócić, zrobiłby to. Manipulant potrafi rzucić wszystko, aby dopiąć celu. Przypomnij sobie wasze początki… Dlatego jeżeli się zastanawiasz, dlaczego tak jest, nie szukaj odpowiedzi – po prostu jej nie znajdziesz!

Sygnały, że jesteś ofiarą gaslightingu

Gaslighting często prowadzi do:

  • zwątpienia w siebie i w swoją tożsamość, zastanawiania się, czy Ty nie jesteś winna
  • ciągłego zastanawiania się nad sobą i nad swoimi błędami
  • częstego przepraszania
  • trudności w podejmowaniu decyzji
  • czujesz się ogólnie nieszczęśliwy/a, zdezorientowany/a i nie czujesz się sobą
  • unikasz bliskich, ponieważ nie wiesz, jak wyjaśnić to, co się dzieje.

Gaslighting pozwala na zdobycie znacznej przewagi nad drugą osobą. Najgorszą konsekwencją jest drastyczne obniżenie poczucia własnej wartości. Dlatego moim klientom mówię – stawiamy sztywno granice.

You may also like

Umów się na Konsultacje [Płatną]