Choroba psychiczna przy rozwodzie
Choroba psychiczna przy rozwodzie
“Pani Mecenas, żona jest chora psychicznie, chce rozwodu z jej winy” “Niech Sąd ją sprawdzi…. Niech Sąd ją przebada”
Niestety ……
Choroba psychiczna przy rozwodzie
Kilka spraw prowadziłam gdzie osoba była chora np. zaburzenia emocjonalne, schizofrenia, upośledzenie umysłowe
Choroba psychiczna nie jest wystarczającą przesłanką by orzec winę ! Niestety ….
Choroba psychiczna przy rozwodzie
A KIEDY BĘDZIE WINA ?
Rozwód – Wina małżonka a utrata majątku ?
Choroba psychiczna przy rozwodzie
Osoba, u której występują objawy choroby psychicznej musi zostać poddana szczegółowym badaniom przez biegłego lekarza z dziedziny psychiatrii.
Choroba psychiczna przy rozwodzie
Występująca u małżonka w okresie zawierania związku małżeńskiego choroba psychiczna lub niedorozwój umysłowy może stanowić podstawę do żądania unieważnienia małżeństwa !
Uwaga : choroba psychiczna lub niedorozwój umysłowy wystąpią po zawarciu związku małżeńskiego, to nie mogą one stanowić podstawy do unieważnienia małżeństwa, mogą natomiast być uznane za powody powstania rozkładu pożycia i – w rezultacie – usprawiedliwiać żądanie separacji lub rozwodu.
Doświadczenie życiowe wskazuje na to, że poważna choroba psychiczna bardzo często powoduje zerwanie więzi duchowej między małżonkami, zaś brak tej więzi może być objawem rozkładu pożycia.
OPOWIEM WAM HISTORIĘ :
Choroba psychiczna przy rozwodzie
I uwaga:
W wyniku Apelacji
Uzasadniając swoje rozstrzygnięcie, SA wskazał, że okoliczność, iż dana osoba nie cierpi na chorobę psychiczną, nie oznacza możliwości przypisania winy za rozpad związku, skoro jej zachowanie jest niezależne od jej woli. Nawet wówczas, gdy taki ktoś tylko czasami przejawia zakłócenia psychiczne, ktre są uciążliwe dla domowników. W tej sprawie sąd apelacyjny uznał, że rozpad związku nastąpił z niezawinionych przyczyn leżących po stronie męża. Żona zaś nie ponosi żadnej winy za rozpad małżeństwa.
Choroba psychiczna przy rozwodzie
W literaturze przedmiotu uważa się, że sam fakt wystąpienia u małżonka choroby psychicznej nie przesądza jednoznacznie o zasadności żądania rozwodu z tej przyczyny. Wykazać należy przede wszystkim związek choroby psychicznej z trwałym i zupełnym rozkładem pożycia małżonków oraz brak negatywnych przesłanek orzeczenia rozwodu.
Wina za rozpad małżeństwa w przypadku choroby psychicznej małżonka
O ile nie jest możliwe przypisanie dotkniętemu chorobą małżonkowi wyłącznej winy za rozpad małżeństwa, o tyle „choroba psychiczna małżonka nie wyklucza przypisania mu współwiny trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego” (wyrok Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 5 stycznia 2001 r. V CKN 915/00, Legalis)
Więcej o winie Wina męża. Wina żony ? Znęcanie się ? Zdrada ?
Z poważaniem,
Adwokat Marta Wnuk
✅ Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:
☎ tel.: +48691512933
📧 e-mail: kontakt@adwokatwnuk.pl