rozwód

Kredyt a rozwód. Co z kredytem po rozwodzie ?

„Jestem po rozwodzie, teraz czas na podział majątku. Wspólnie zaciągnęliśmy  kredyt na mieszkanie w Warszawie w którym mieszkaliśmy. Co się dzieje z kredytem ?” Żartobliwe mówi się, że kredyt jest trwalszy niż związek małżeński.  Prawda? Najgorsze, że ten żart bardzo często okazuje się prawdziwy. Łatwiej rozstać się z małżonkiem niż z kredytem. Jak zatem pozbyć się kredytu po rozwodzie? Kredyt to dużo zło ! Kredyt a rozwód? Co z kredytem po rozwodzie ?

kredyt a rozwód

 

Niestety …..

W sprawie o podział majątku sąd dokonuje podziału aktywów  a NIE ROZSTRZYGA o długach! A kredyt to nasz dług.

Często klienci przychodzą i mówią „Żona została w mieszkaniu niech ona płaci bo ona tam mieszka”

Niestety … tak to nie działa!  Niestety banku nie interesuje rozwód małżonków a tym bardziej podział majątku. Banku interesuje tylko i wyłącznie umowa miedzy małżonkami a bankiem i zawartymi tam postanowieniami ! Zasada jest prosta bierzecie oboje kredyt dla banku oboje płacicie.

Kredyt a rozwód?

Po prostu Podział majątku NIE WPŁYWA na obowiązki wobec banku.

Rozwód małżonków nic dla banku nie znaczy. Formalnie MAŁŻONKOWIE DALEJ dla banku są dłużnikami.

Osoba taka nie może zasłaniać się przed bankiem z powołaniem na orzeczenie sądu bądź umowę zawartą przed notariuszem, a w przypadku braku wpłaty raty kredytu, bank może uzyskać tytuł wykonawczy i egzekwować dług również i od tego małżonka, przed komornikiem.

Zaspokojenie banku przez jednego z małżonków zwalnia z obowiązku spłaty wobec banku drugiego małżonka. ,,Aż do zupełnego zaspokojenia wierzyciela wszyscy dłużnicy solidarni pozostają zobowiązani (art. 366 § 2 kodeksu cywilnego).” .

Warto też pamiętać, że choć kredyt jest zabezpieczony hipoteką ustanowioną na nieruchomości, dłużnicy odpowiadają za jego spłatę całym swoim majątkiem.

Mamy pewnego rodzaju paradoks.

Sąd przyznaje mieszkanie jednemu z małżonków. TEN PODZIAŁ  NIE POWODUJE wygaśnięcia długu drugiego małżonka wobec banku.

I wyobraźmy sobie sytuację  ten, kto mieszkanie w podziale otrzymał,  nie spłaci kredytu.

I wtedy  bank zwróci się o spłatę do drugiego małżonka ( mimo, iż nie otrzymał go przy podziale.

Bank będzie uprawniony do tego żeby swoje należności egzekwować on tego drugiego małżonka…

Wiem wiem paradoks!

I kolejny paradoks jeśli chodzi o kredyt a rozwód.

Według najnowszego orzecznictwa Sądu Najwyższego (np.Sygn. akt I CSK 54/16),  małżonkowi, który mieszkania w podziale nie otrzymał, należy się spłata w wysokości rynkowej wartości mieszkania, a nie spłata obniżona o dług.

Po prostu  sąd przy podziale majątku bierze pod uwagę wartość rynkową mieszkania bez obciążenia hipotecznego. Wiec małżonek  małżonek, któremu w podziale przypadło mieszkanie, będzie narażony na dwukrotną spłatę, raz spłacając małżonka, a drugi raz spłacając samodzielnie kredyt.

Oczywiście mamy  możliwość pod tytułem REGRE. Co to jest regres? To prawo do żądania od drugiego kredytobiorcy połowy zapłaconych samodzielnie rat kredytu.

Po spłacie całego kredytu, osoba, której nie zostało przyznane mieszkanie / dom, ma prawo domagać się od ex małżonka spłaty poniesionych po rozwodzie kwot w drodze  powództwa cywilnego tj. roszczenia regresowego.

Co mogą zrobić małżonkowie?

5 NAJLEPSZYCH SPOSÓB NA “ROZWÓD Z KREDYTEM”

  1. NEGOCJACJA Z BANKIEM UMOWY – PRZEPISANIE KREDYTU NA JEDNEGO Z BYŁYCH MAŁŻONKÓW TZW. ,,PRZEJĘCIE DŁUGU”
  1. WYNAJEM NIERUCHOMOSCI
  2. SPRZEDAŻ NIERUCHOMOŚCI
  3. ROSZCZENIE REGRESOWE
  4. REFINANSOWANIE KREDYTU W INNYM BANKU 

Czytaj także: Wzór Pozwu O Rozwód – Błędy W Pozwie

 

 

Z poważaniem,

Adwokat Marta Wnuk

✅ Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

☎ tel.: +48691512933

📧 e-mail: kontakt@adwokatwnuk.pl

 

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zadzwoń