Unieważnienie małżeństwa!
“Pani Mecenas, okazało się że zona przed małżeństwem była już hospitalizowana.Nie wiedziałem o chorobie. Podobno cierpi na schizofrenię paranoidalną”
Zgodnie z normą art. 12 § 1 – 3 KRO nie może zawrzeć małżeństwa osoba dotknięta chorobą psychiczną albo niedorozwojem umysłowym.
Jeżeli jednak stan zdrowia lub umysłu takiej osoby nie zagraża małżeństwu ani zdrowiu przyszłego potomstwa i jeżeli osoba ta nie została ubezwłasnowolniona całkowicie, sąd może jej zezwolić na zawarcie małżeństwa.
Unieważnienia małżeństwa z powodu choroby psychicznej albo niedorozwoju umysłowego jednego z małżonków może żądać każdy z małżonków.
Unieważnienie małżeństwa!
Należy mieć na uwadze jak takie osoby żyją
O ile w okresie remisji faktycznie funkcjonują normalnie o tyle w przypadku zaostrzenia objawów ich zdolność budowania pełnowartościowych, prawidłowych relacji uczuciowych, seksualnych, życiowych z mężem i macierzyńskich z dziećmi ustaje.
Wszystko zależy od opinii biegłych.
Choroba psychiczna – zagraża małżeństwu i zdrowiu dziecka
Schizofrenia o choroba przewlekła, którą można i należy leczyć. Osoba chorująca ma w takich okresach problemy między innymi z krytycznym, zgodnym z rzeczywistością spojrzeniem na siebie, wydarzenia rozgrywające się wokół niej, innych ludzi, rodzinę, bliskich. Dlatego choroba ta wiąże się z różnymi utrudnieniami nie tylko dla pacjenta, ale także dla jego najbliższych.
Unieważnienie małżeństwa!
Jeżeli:
-
Małżonek nie wiedział o chorobie
-
Małżonek chory nie informował o chorobie
Wtedy jest szansa na unieważnienie małżeństwa.
Powinna wystąpić do Sądu Aby małżeństwo było ważne.
Zawierając małżeństwo pozwana była w złej wierze. Nie zwróciła się o zezwoleniena małżeństwo, nie ujawniła mężowi, że cierpi na schizofrenię. Powód co najwyżej akceptował łagodne objawy choroby pozwanej nie był natomiast przygotowany na silny rzut choroby, o której nie wiedział.