Home Historie rozwodowe Rozwody narcyz – Historia mojej klientki z Warszawy pt. „Rozwód z narcyzem”

Rozwody narcyz – Historia mojej klientki z Warszawy pt. „Rozwód z narcyzem”

autor ADWOKAT MARTA WNUK
rozwody narcyz

Rozwody narcyz – Historia mojej klientki z Warszawy

Rozwody narcyz. Do tego wpisu zainspirowała mnie moja klientka, której przeprowadziłam sprawę rozwodową. Kiedy ją poznałam, okazało się, że mąż chce jej winy. Ona zaś absolutnie nie czuła się winna. Gdy opowiadała mi swoją historię, zastanawiałam się, jak mogła żyć w tak toksycznej relacji. Jej mąż krzyczał, nie interesował się dzieckiem, obrażał się, gdy nie zauważyła jego nowej fryzury.  Kiedy powiedziała coś niekorzystnego, za każdym razem kazał jej klękać i przepraszać.

Gdy pewnego dnia przyłapała go na pisaniu wiadomości do innej kobiety, on klasycznie odwrócił kota ogonem i powiedział do niej: ”Ale jak my się poznaliśmy, to ty też miałaś kolegę, z którym pisałaś”. Nie było to prawdą, ponieważ był to kolega z pracy, do którego napisała, aby porozmawiać z nim na tematy zawodowe. Miało to miejsce co najmniej 12 lat temu i nie nawiązała z tym mężczyzną żadnej relacji. Niestety jej toksyczny mąż wiedział swoje.

JAK POMAGAM ❓

Dowody w sprawie – Rozwody narcyz

Czy w takich sprawach łatwo udowodnić winę przed sądem? Zdecydowanie nie, gdyż pewne rzeczy działy się za zamkniętymi drzwiami. Dopóki nie będzie twardych dowodów, trzeba się 10 razy zastanowić, czy dochodzenie winy na pewno ma sens. Sądy przede wszystkim opierają się na dowodach. Bez dowodów nasze twierdzenia, że małżonek jest zaburzony, są niewiele warte.

Więcej: Rozwód z manipulantem

Musimy pamiętać, że zaburzenia emocjonalne wywołują określone konsekwencje. Na przykład osoba zaburzona bardzo często nie wykazuje empatii. Takiej osobie trudno pojąć pewne mechanizmy i  zrozumieć drugiego człowieka. Często stawia siebie na pierwszym miejscu i zachowuje się negatywnie względem drugiej osoby. Jeżeli chcemy przekonać sąd, musimy dysponować dowodami, np. smsami albo nagraniami, które jednoznacznie wskażą, że małżonek ignoruje dziecko, nie pomaga, ignoruje prośby, flirtował z inną kobietą.

Niestety mężczyźni są niekiedy bardzo sprytni i ciężko znaleźć konkretny dowód.

Zapraszam Cię na mój kanał YouTube:

Pozew o rozwód  🎥

Rozwody – Tego nie rób w Sądzie 🎥

Rozwód z Manipulantem 🎥

Rozwody narcyz – Dlaczego tkwimy w toksycznej relacji?

Ku mojemu zdziwieniu okazało się, że moja klientka tkwiła w tak trudnej relacji wiele lat. Pozwalała się poniżać, izolować i krytykować. Co więcej, była zdradzana… Mąż zawsze umiejętnie odwracał kota ogonem i twierdził, że to ona jest chora psychicznie. Wchodząc głębiej w jej historię, okazało się, że miała bardzo nieprawidłowe relacje ze swoją matką, która ją o wszystko obwiniała, nie akceptowała sprzeciwu i jej zdania. To właśnie matka wybrała jej męża. Okazuje się, że moja klientka żywi do matki nienawiść za to, że tak ją wychowywała, nie dając prawa do samodzielnego podejmowania decyzji.

Pytanie – dlaczego weszła w tak toksyczną relację? Badania pokazują, że dopóki nie przerobimy pewnych wzorców i nie uświadomimy sobie, jak działa nasz mózg, regularnie będziemy wchodzić w niezdrowe związki. Należy się od nich po prostu odciąć i zdystansować. W sytuacji mojej klientki (mieli dziecko) pewnych rzeczy nie dało się oczywiście uniknąć, jednakże proszę mi uwierzyć, że można zminimalizować kontakt. Jak? Najlepiej określić kontakty tak, żeby wszystko było konkretnie ustalone. Na przykład danego dnia ojciec ma odbierać dziecko z placówki oświatowej i nazajutrz je tam zawozić. Oczywiście kiedy mamy zastrzeżenia co do tego zdolności ojca do wychowywania dziecka, wówczas możemy ten kontakt określić w inny sposób. Warto jednak robić to z myślą zminimalizowania naszego kontaktu z drugim rodzicem, dzięki czemu będziemy mieli szansę uwolnić się od tej złej energii.

Walka o dziecko z osobą toksyczną

Nie licz, że się dogadacie

Czasami klienci mówią mi, że oni się na pewno z małżonkiem dogadają. Zawsze im odpowiadam: „Jak macie się dogadać, skoro właśnie się rozwodzicie? Później będzie jeszcze gorzej – każde z was ułoży sobie życie na nowo. Jeśli teraz nie określicie kontaktów, to zawsze będzie pan/i żyć pod dyktando drugiej osoby. Podobnie w przypadku alimentów”. Uważam, że skoro ludzie się rozstają i planują rozwód, to trzeba to zrobić naprawdę bardzo konkretnie. Oczywiście jeżeli znajdziecie porozumienie, to możecie pewne rzeczy (np. kontakty) zmienić, jednakże z doświadczenia wiem, że lepiej od razu ściśle określić kontakty i alimenty. Pamiętajcie, że często jeden z małżonków lubi przekraczać granice. O tym możesz posłuchać na YouTubie w moim nagraniu pt.: Rozwód z manipulantem.

Reasumując, proponuję stawiać konkretne granice, żądać dyscypliny i przede wszystkim nie wierzyć w to, że dogadacie się z byłym mężem. Gdybyście znaleźli porozumienie, to nie byłoby rozwodu. Oczywiście miło będzie, jeżeli się dogadacie, jednakże mam wieloletnie doświadczenie jako adwokat od rozwodów i od spraw rodzinnych, i wiem jedno – klienci często do mnie wracają. Często jest tak, że osoby, które nie korzystały z pomocy prawnika i same decydowały się na rozwód bez reprezentacji, bardzo często przychodzą do kancelarii i proszą o pomoc.

Potrzebujesz pomocy? KONTAKT ✅

Zabezpiecz swoje interesy

Zatem unikaj problemów już u zalążka. Jako matka, jako rozwódka, jako kobieta, jako adwokat wiem jedno – musisz zadbać o swoje interesy. Nigdy nie pozwalam na to, aby interesy mojego klienta nie były zabezpieczone. Twój adwokat jest od tego, żeby powiedzieć Ci, co możesz zyskać, a co stracić. To właśnie on ma Ci powiedzieć, co jest możliwe, a co nie. Adwokat, który regularnie chodzi do sądu i przeżywa ludzkie dramaty, dobrze wie, jak zabezpieczyć interesy klienta. Być może nie umiesz się zdystansować z uwagi na to, że sprawa jest bardzo osobista. Musisz jednak zaufać pełnomocnikowi i działać.

 

Więcej:

Jak odejść? Jak się rozwieść?

Podobne wpisy

Skomentuj

Umów się na Konsultacje [Płatną]