Rozwód i wysokie alimenty. Historia Ireny – Rozwód Adwokat radzi

by ADWOKAT MARTA WNUK
Rozwód w Warszawie

Zacznijmy od początku. Czym jest rozwód? Czasem podejmujemy szybko decyzje, jednakże łączną nas stosunki prawne i nie tylko. Musisz wiedzieć, iż to jeden z najtrudniejszych momentów w życiu człowieka. Dlatego chcę opowiedzieć historię klientów, dzięki którym poznasz, jak to jest.

Rozwód

Czasem sama myśl o rozwodzie powoduje zawał serca. A co się dzieje, kiedy dostajesz pozew? Czasem konieczność stawienia się na rozprawie potęguje lęk i obawę. Dlatego warto dobrze się przygotować. Rozwód to silne, negatywne emocje. Małżonkowie walczą, a czasem wprowadzają w ten konflikt osoby trzecie. Zdarza się czasem, że nawet własne dzieci.

Historia Pani Ireny z Warszawy

Pani Irena ma 44 lata i jest pielęgniarką. Jej mąż to znany chirurg. Mają 4 dzieci. Okazało się, że mąż zdecydował się zostawić ją dla kochanki. Zaczęła się zastanawiać, jak teraz będzie wyglądało jej życie?

On jako lekarz zarabiał dużo. Bała się, jak będzie wyglądało życie po jego odejściu. Ona obecnie nie pracuje, gdyż zajmuje się wychowaniem dziecka. Do momentu poznania kochanki mąż przelewał jej co miesiąc około 15 tysięcy złotych, jednak nagle przestał to robić i poinformował, że odchodzi do innej.

W tej sytuacji napisaliśmy pozew na ponad 34 strony, opisaliśmy zdradę oraz inne okoliczności. I sukces

Wyrok – wyłączna wina i alimenty w wysokości 14.000 zł.

Oczywiście, że możliwości męża są na wysokim poziomie. Gdy dochód nie pozwala na zasądzenie wysokich alimentów, to wyroki są różne. Każdy rozwód jest inny. Ostateczny wyrok zależy od wielu czynników.

Mamy dwa rodzaje alimentów.

 1. na rzecz dziecka
 2. na rzecz małżonka

W sytuacji u Pani Ireny uzyskaliśmy alimenty nie tylko na dzieci ale także z uwagi na orzeczenie wyłącznej winy moja klientka również otrzymała alimenty na siebie.

Rozwód – gdzie i kiedy?

Co do zasady rozwód przeprowadza się w sądzie zgodnym z ostatnim wspólnym miejscem zamieszkania, chyba że nikt tam już nie mieszka. Kiedy jest możliwy? Przede wszystkim między małżonkami musi nastąpić zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego.

Ile kosztuje rozwód?

To moje ulubione pytanie… Ceny zaczynają się od 3000 zł jako wynagrodzenia. U mnie ceny są stałe – jeżeli są pytania można zwrócić się do mnie w celu dokonania wyceny : KONSULTACJA. Jednakże każdą sytuację wycenia się indywidualnie na podstawie prognozy liczby godzin pracy nad sprawą. Uczciwie mówiąc nigdy nie polecam działać samemu gdyż jest eskalacja konfliktu.

Sprawa rozwodowa – jak wygląda?

Sprawy rozwodowe są niezwykle trudne. Dlatego ważne jest, aby się do niej prawidłowo przygotować. Wyzwaniem może być również znalezienie odpowiedniego adwokata, wobec czego musisz wszystko dobrze zaplanować.

Rozwód z orzeczeniem o winie

Czy warto orzekać winę? Sąd w postępowaniu rozwodowym orzeka, czy i która ze stron ponosi winę za rozkład pożycia małżeńskiego, chyba że małżonkowie nie wyrażają zgody na tego rodzaju orzeczenie bądź też do sądu trafił pozew o rozwód bez orzekania o winie.

Wyrok rozwody to naprawdę bardzo ważna rzecz. Czasem skutki są nieodwracalne. A w szczególności kiedy macie dzieci… Ponadto w grę wchodzę kwestie związane z alimentami, władzą, kontaktami itp.

W wyroku określa się, w jakiej kwocie każdy z małżonków będzie obowiązany do zapłaty alimentów, czyli ponoszenia kosztów związanych z wychowaniem dziecka i jego utrzymaniem.

A jeżeli nie zgadzasz z alimentami na drugiego małżonka?

Wszystko zależy, czy zostałeś uznany za wyłącznie winnego czy nie. Jeżeli nie, to spokojnie!

Zgodnie z art. 60 § 1 kro, małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego.

I co wtedy? Opisz sytuację.

Dla przykładu:

Oświadczam, iż powódka jest osobą młodą i zdolną do pracy. Stąd też wnoszę o oddalenie wniosku w zakresie alimentów od pozwanego na rzecz powódki. Należy zauważyć również, iż nie ma żadnych podstaw do zasądzenia niniejszej kwoty.

Rozwód w Warszawie

Należy zauważyć, iż niedostatek należy tłumaczyć jako brak środków na pełne pokrycie usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, to jest na zapewnienie sobie normalnych warunków bytowych adekwatnych do wieku i stanu zdrowia.

W sprawie nie ulegało wątpliwości, że strony chcą zakończyć małżeństwo bez orzekania o winie. Powódka jest w stosunkowo w stabilnej sytuacji finansowej i ma możliwości zarobkowe.

XXX jest osobą młodą, zdrową, zdolną do pracy. Nie ma małych dzieci, których wychowanie uniemożliwiałoby jej pracę zawodową i nic nie stoi na przeszkodzie jej aktywności zawodowej.

Moje doświadczenie wskazuje , że rodzice nagminnie żądają od siebie niebagatelnie wysokich alimentów.

Rozwód Warszawa Adwokat

Wraz z moim zespołem z kancelarii regularnie pomagamy w ustaleniu na drodze prawnej wysokości oraz sposobu płatności alimentów. Tak, to o pieniądze są największe konflikty. Rozwód w Warszawie. Ja chcę rozwód bez orzekania o winie! Super!

Ale pamiętajmy, że potrzebujemy do tego zgody drugiej strony.

Rozwodom zwykle towarzyszą ogromne emocje, niekiedy niewłaściwe. Dlatego często udaje się nam przekonać małżonków, iż rozwód bez orzekania o winie jest właściwy. Oczywiście czasem jest to niemożliwe.Wszystko zależy od sytuacji. Każdy rozwód jest inny.Rozwód bez orzekania o winie jest szybszy, spokojniejszy.Kiedy chcemy orzekać o winie, musimy przygotować się do walki.

Rozwód w Warszawie – Rozwód – gdzie?

Pierwszą instancją orzekającą o rozwodzie jest Wydział Cywilny Sądu Okręgowego.

Kilka faktów o sprawie rozwodowej:

 • odbywa się przy „zamkniętych drzwiach” – bez udziału publiczności.
 • na sali są przewodniczący i dwóch ławników
 • oprócz stron, na sali rozpraw obecni mogą być wyłącznie ich przedstawiciele ustawowi oraz pełnomocnicy, adwokaci rozwodowi, prokurator, Rzecznik Praw Dziecka, Rzecznik Prawo Obywatelskich, a także po dwie osoby zaufania z każdej strony.
 • są emocje i trzeba nad nimi panować
 • dobrze przygotowane dokumenty i znajomość zawartości pism to podstawa
 • przygotowanie do rozwodu
 • spokój

Powodów rozstania jest wiele i często zostaje ogromny ból. Ciekawe filmiki znajdziesz TUTAJ (autorstwa Beaty Pawlikowskiej). Sąd w przypadku rozwodu bez orzekania o winie nie przeprowadza zaawansowanego postępowania dowodowego. W przypadku rozwodu z wyłącznej winy – TAK.

Sąd bada:

 • rozkład pożycia małżeńskiego – Kiedy nastąpił rozpad pożycia małżeńskiego ?
 • słucha stron na okoliczność przyczyn rozpadu pożycia ?
 • przeprowadza posttepowanie dowodowe – dopuszcza dowody wskazane w pismach bądź pomija.
 • kieruje sprawę na mediację.

Rozwód – konsekwencje

Małżeństwo przestaje istnieć od chwili uprawomocnienia się wyroku rozwodowego. Po uprawomocnieniu się orzeczenia rozwodu małżeństwo rozwiązuje się. Reasumując, rozwód to poważna sprawa i cały proces zapewne będzie cię kosztował sporo nerwów. Dlatego jeśli czeka cię wyjątkowo trudna rozprawa, zwróć się o pomoc do dobrego adwokata od rozwodów. Razem opracujecie strategię i z pewnością będzie ci łatwiej.

You may also like

Umów się na Konsultacje [Płatną]