rozwód

Podsłuch i nagranie małżonka . Jako dowód w sprawie.

Podsłuch i nagranie małżonka

Kwestia nowoczesnych środków dowodowych pośród których znajdują się nagrania jest kwestią sporną.

Już wcześniej napisałam artykuł o DOWÓD Z NAGRANIAŃ

W sprawach które prowadzę,  bardzo często wykorzystuje dowody z nagrań.

Nigdy nie zdarzyło mi się że sąd nie przeprowadził dowodu z nagrań.

Sądy w Polsce kilkadziesiąt tysięcy spraw rocznie. Niektóre postępowania trwają krótko i rozpatrywane są na jednym posiedzeniu, jednak zazwyczaj trwają kilka lat.

 

 

Wiele osób skarży się na przewlekłość postępowania spraw.

Samo nagranie jest załącznikiem do pozwu polskie sądy zazwyczaj wymagają, aby do nagrania była dołączona tak zwana transkrypcja sądowa.

Transkrypcja do sądu jest to wierne odtworzenie nagrania w formie pisemnej. Zawierają nie tylko samo odtworzenie rozmowy, ale również, w zależności od dokładności i stawianych wymagań, uwzględniają również emocje wypowiadających się, hałasy i inne dźwięki mające istotne znaczenie dla zrozumienia kontekstu wypowiedzi.

Po prostu szybciej.

Dlaczego sąd zobowiązuje nas do transkrypcji.  Z prostego powodu. Wyobraź sobie że sąd musi odsłuchać 50 h nagrań gdzie istotne jest 10 min.

Dlatego sąd w pierwszej kolejności patrzy na transkrypcje a następnie odsłuchuje.

W takim wypadku można bezpośrednio odwołać się do danego fragmentu transkrypcji do sądu, bez konieczności odtwarzania nagrania i odszukiwania w nim odpowiedniego fragmentu.

Odpowiednio przygotowana transkrypcja do sądu, będzie z pewnością uwzględniona jako dowód w sprawie, musi być jednak ona wykonana w sposób prawidłowy.

 

Kwestia dopuszczalności wykorzystywania nagrań w procesach cywilnych, a tym samym w sprawach rozwodowych została szerzej opisana już na moim blogu.

DOWÓD

BŁĘDY PRZY ROZWODZIE

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zadzwoń