Home Wzory Odpowiedź na pozew o rozwód Wzór dla kobiet

Odpowiedź na pozew o rozwód Wzór dla kobiet

by ADWOKAT MARTA WNUK
odpowiedź na pozew o rozwód wzór

Odpowiedź na pozew o rozwód – Najważniejsze kwestie

Odpowiedź na pozew o rozwód wzór. Otrzymałaś pozew i nie wiesz, jak odpowiedzieć? Musisz wiedzieć jedno –  wszystko zależy od tego, czy zgadzasz się z treścią pozwu czy też nie.

Co do zasady jeżeli się zgadzasz, to sprawa jest prosta. Wówczas możesz odpowiedzieć sądowi, że zgadzasz się z twierdzeniami zawartymi w pozwie i wnosisz o orzeczenie rozwodu z zgodnie z żądaniami określonymi w pozwie o rozwód.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, w której absolutnie nie zgadzasz się z treścią pozwu. Wówczas należy ustalić strategię rozwodową.

JAK POMAGAM ❓

Podczas konsultacji zawsze pytam klienta o cel. Tak – żeby odpowiedzieć na pozew o rozwód, musimy wiedzieć, czego chcemy. Jeżeli się nie zgadzamy, musimy wyrazić swoje żądanie. Dla przykładu – mąż chce rozwodu bez orzeczenia o winie w sytuacji, gdy to on zawinił i poniósł wyłączną winę. Wówczas musisz żądać orzeczenia o jego winie.

Mąż chce opieki naprzemiennej tydzień na tydzień i nie proponuje żadnych alimentów? Jako kobieta musisz zabezpieczyć miejsce zamieszkania dzieci przy Tobie oraz świadczenie alimentacyjne. Dlatego w tym obszarze trzeba złożyć odpowiedni wniosek o udzielenie zabezpieczenia – tak aby Twoje interesy w tym obszarze były zabezpieczone.

Mąż chce mojej winy – Co robić? Odpowiedź na pozew o rozwód wzór

„Otrzymałam pozew o rozwód – mąż chce mojej winy. Co mam zrobić? Przyznać się czy nie?”

W ostatnim czasie trafiła do mnie klientka, która uznała, że nie chce przedłużać procesu rozwodowego i zgodzi się na orzeczenie o winie. To wielki błąd. Dlaczego? Przypisanie winy jednej osobie wiąże się z konsekwencjami finansowymi. Jeśli druga strona uzna, że pogorszyła się jej sytuacja majątkowa i w związku z tym żąda orzeczenia alimentów, wówczas może do tego dojść.

Pamiętajmy również, że rozwód skończy się z wyłącznej winy jednej ze stron, jeśli druga strona faktycznie jest niewinna. Jeżeli natomiast znajdziemy argumenty przemawiające za tym, że druga strona ponosi winę, wówczas rozwód skończy się z orzeczeniem winy obu stron i w konsekwencji skutki będą takie jak przy braku orzekania o winie. Zatem nigdy się nie poddawajmy i nie zgadzajmy się na orzeczenie naszej winy.

Zapraszam Cię na mój kanał na YouTube, gdzie mówię o tym, jak napisać odpowiedź na pozew o rozwód -> KLIKNIJ

Pobierz wzór odpowiedzi na pozew o rozwód.

Gdzie wnieść odpowiedź na pozew o rozwód?

Odpowiedź na pozew należy wnieść do sądu okręgowego, od którego strona pozwana otrzymała pozew.

Co napisać w odpowiedzi na pozew?

W odpowiedzi należy ustosunkować się do twierdzeń strony powodowej i przedstawić swoje stanowisko w sprawie. Istotne okoliczności w sprawie warto poprzeć dowodami.

Potrzebujesz pomocy? KONTAKT ✅

Czy muszę odpowiedzieć na pozew?

Nie, jednakże sporządzenie odpowiedzi leży w interesie strony pozwanej.

Zgodnie z art. 339 Kodeksu postępowania cywilnego Sąd może wydać wyrok zaoczny na posiedzeniu niejawnym, gdy pozwany w wyznaczonym terminie nie złożył odpowiedzi na pozew.

Czy muszę uiszczać opłatę za odpowiedź na pozew?

Nie, odpowiedź na pozew nie podlega opłacie sądowej.

Więcej: Dlaczego ludzie się rozwodzą?

You may also like

Umów się na Konsultacje [Płatną]