Home rozwód Nie wiem, czy orzekać o winie. Kiedy rozwód z winy ma sens?

Nie wiem, czy orzekać o winie. Kiedy rozwód z winy ma sens?

by ADWOKAT MARTA WNUK
Kiedy rozwód z winy

Nie wiem, czy orzekać o winie. Kiedy rozwód z winy ma sens?

Kiedy rozwód z winy ma sens? Orzeczenie o winie jest wskazane wtedy, kiedy nie mamy żadnych wątpliwości co do zawinienia. Jeżeli druga strona będzie walczyła i znajdzie argumenty, wówczas wystarczy 1% winy, aby rozwód skończył się winą obu stron. W praktyce wygląda to tak, że jeżeli doszło do zdrady, sądy bardzo często orzekną o wyłącznej winie, uznając, że właśnie to wydarzenie spowodowało rozpad pożycia małżeńskiego.

Kryzys małżeński

Jeżeli jednak przed zdradą strony nie mieszkały razem i przeżywały kryzys, wówczas jest duże prawdopodobieństwo, że przy dobrej strategii procesowej druga strona może wygrać.

Strategia na rozwód

Najważniejsza jest strategia i zaplanowanie rozwodu. Niekiedy buduje się relację latami a chce się rozwodou w 5 minut. Oczywiście że jest to możliwe ale trzeba mieć plan.

Potrzebujesz pomocy? KONTAKT

Kim jestem ? O mnie – Adwokatem rozwódką, mamą która pomaga innym przy sprawach rodzinnych.

Co daje orzeczenie o wyłącznej winie?

Przede wszystkim w przypadku rozwodu bez orzekania o winie można żądać alimentów w ograniczonym czasie – maksymalnie pięć lat i w sytuacji niedostatku, czyli inaczej mówiąc, skrajnego ubóstwa. W przypadku, gdy rozwód zostanie orzeczony z wyłącznej winy małżonka, może Pani żądać alimentów, gdy Pani sytuacja finansowa ulegnie pogorszeniu. Jeżeli chciałaby Pani składać pozew z wyłącznej winy, to proponuję działać szybko i nie czekać na ruch drugiej strony.

WięcejSprawa o alimenty – 10 rzeczy. Możesz się zaskoczyć, ile będzie płacił!

W zakresie małoletniego dziecka orzekanie o wyłącznej winie nie ma żadnego znaczenia.

Jeżeli druga strona zataja dochody, w procesie rozwodowym można wnosić o ujawnienie wyciągów z kont bądź inne dane. Jednakże nie zawsze sądy zobowiązują do przedłużania wyciągów z kont z uwagi na różne tajemnice przedsiębiorstwa czy też inne transakcje.

Zapraszam Cię na mój kanał YouTube:

Pozew o rozwód  🎥

Rozwody – Tego nie rób w Sądzie 🎥

Rozwód z Manipulantem 🎥

W zakresie ograniczenia władzy rodzicielskiej kluczowym argumentem dla sądu jest brak współpracy między rodzicami. Jeżeli rodzice nie współpracują w obszarze związanym z dzieckiem, jest to podstawą do ograniczenia władzy rodzicielskiej.

Jak sąd ustala alimenty? Kiedy rozwód z winy ma sens?

W przypadku alimentów istotne jest przede wszystkim, jaki jest Pani dochód i jakie są Pani koszty w tym zakresie. Należy przygotować zestawienie, w którym przedstawi Pani przed sądem, jakie koszty Pani ponosi względem uzyskiwanych dochodów. Sąd ustala świadczenie alimentacyjne w zależności od sytuacji materialnej oraz tego, czy będziemy mieli do czynienia z wyłączną winą. Aby móc jednoznacznie powiedzieć, jakie są szanse na wygranie rozwodu z wyłącznej winy i uzyskanie świadczenia alimentacyjnego, w pierwszej kolejności trzeba ustalić, czy mamy twarde dowody w zakresie winy. Następnie należy przeanalizować kwestię materialną, czyli sporządzić zestawienie dochodów i kosztów. Dopiero wtedy można spróbować ocenić szanse na uzyskanie alimentów od małżonka na Pani rzecz.

Więcej:

Chirurg z wysokimi alimentami 

You may also like

Umów się na Konsultacje [Płatną]