Alimenty w ciąży – Ile alimentów – 1500 czy 2500 zł?

by ADWOKAT MARTA WNUK
Alimenty wysokość

W polskim systemie prawnym istnieje możliwość ubiegania się przez kobietę w ciąży o świadczenia alimentacyjne od przyszłego ojca dziecka. Przepisy prawne umożliwiają kobiecie żądanie alimentów od mężczyzny, którego uważa się za ojca dziecka, już od trzeciego miesiąca ciąży. Jest to zabezpieczenie finansowe mające na celu wsparcie przyszłej matki w związku z dodatkowymi kosztami, jakie niesie ze sobą okres ciąży, oraz przygotowanie do narodzin dziecka.

Alimenty ciążowe mogą być przyznawane także przez trzy miesiące po urodzeniu się dziecka, zapewniając dalsze wsparcie w tym szczególnie wrażliwym okresie. Wysokość alimentów w tym przypadku powinna pokrywać koszty związane z opieką zdrowotną kobiety w ciąży, odpowiednią dietą, ubraniami ciążowymi, a także przygotowaniem niezbędnych artykułów dla noworodka.

Dowody a alimenty ciążowe

Aby kobieta mogła ubiegać się o takie świadczenie, musi przedstawić dowody lub przesłanki, które uwiarygodniają, że wskazany mężczyzna jest biologicznym ojcem dziecka. W praktyce może to oznaczać konieczność przeprowadzenia badań genetycznych po narodzinach dziecka lub przedstawienie sądowi innych dowodów, które będą przemawiały za ojcostwem, takich jak wspólnie spędzony czas, wiadomości, e-maile czy inne formy komunikacji wskazujące na relację między partnerami.

Ustalenie ojcostwa

W przypadku, gdy ojciec dziecka kwestionuje swoje ojcostwo, sprawa o alimenty może być połączona z postępowaniem o ustalenie ojcostwa. Sąd, rozpatrując sprawę alimentacyjną, może jednocześnie zlecić przeprowadzenie badania DNA w celu potwierdzenia pokrewieństwa.

Alimenty wysokość

Często pytacie się mnie o kwestię alimentów. W poniższym artykule postaram się odpowiedzieć na najczęstsze pytania dotyczące wysokości alimentów.

Przede wszystkim należy wskazać konkretną kwotę, którą będzie płacił zobowiązany do alimentów. Jednakże nie zawsze jest to proste zadanie. W pierwszej kolejności policz, ile kosztuje dziecko! Koszty najlepiej przedstaw w formie tabelki.

Alimenty – Jak uzyskać alimenty?

Sądowe ustalenie alimentów

Małoletnie dziecko stron kosztuje. Dlatego potrzebne są pieniądze. Ojciec nie chce płacić i wydaje ci się, że nie można z tym nic zrobić? Idź do adwokata – często okazuje się, że sprawa jest prosta i dzięki działaniom adwokata ojciec będzie musiał płacić. Przede wszystkim podstawowym obowiązkiem uprawnionego do alimentów jest wskazanie, jakiej kwoty domaga się.

Musisz tę kwotę po prostu wyliczyć.

Od czego zależy wysokość alimentów?

Przede wszystkim musimy pamiętać, że dziecko ma prawo do równej stopy życiowej z rodzicami. Sąd niewątpliwie będzie to sprawdzał.

Usprawiedliwionymi potrzebami dziecka są w szczególności koszty związane z: wyżywieniem, zapewnieniem korzystania z mediów, edukacją, kulturą fizyczną, ochroną zdrowia i leczeniem, wypoczynkiem, rozrywką.

Alimenty na niemowlaka

Alimenty na niemowlaka są ustalane indywidualnie, biorąc pod uwagę konkretne potrzeby dziecka oraz możliwości finansowe i zarobkowe rodziców. Alimenty na niemowlaka mogą obejmować koszty wyżywienia, pielęgnacji, opieki zdrowotnej, odzieży i wyprawki oraz ewentualnej opieki nad dzieckiem.

Możliwości ojca

Sąd będzie oczywiście badać możliwości dochodowe. Dla przykładu zobowiąże cię do dostarczenia wszystkich wyciągów z konta. Alimenty nie mogą więc doprowadzić do zubożenia zobowiązanego. W związku z tym wysokość świadczeń alimentacyjnych trzeba odnieść do zarobków zobowiązanego.

**Fakty – alimenty – Sąd opiera się na konkretach**

Sprawy alimentacyjne oczywiście nie są proste. Dlatego nie warto samemu iść do sądu. Dobry adwokat bez wątpienia ci pomoże i dzięki niemu dostaniesz taki efekt, jaki chcesz. Rachunek jest prosty.

Reasumując, jeśli decydujesz się walczyć o alimenty, niewątpliwie warto zasięgnąć porady u prawnika. Koszt konsultacji to około 150 złotych. Uważam, że warto zapłacić i mieć pewność tego, co robisz, aniżeli działać na własną rękę i szukać rozwiązań w niezweryfikowanych artykułach w internecie. Ale decyzja oczywiście należy do ciebie.

Przykład wyliczenia – Alimenty wysokość

Pokażę ci jak wyliczyć alimenty. Na średnie miesięczne koszty utrzymania małoletniej składają się :

 • Wyżywienie. – ok. 500,00 zł/m-c;
 • Środki czystości – ok. 100,00 zł/m-c;
 • Pampersy -ok. 200,00 zł/m-c;
 • żłobek ok. 1200,00 zł/m-c;
 • Opiekunka ok. 1100,00 zł/m-c;
 • Kultura, sport – ok. 100,00 zł/m-c;
 • Dodatkowe – ok. 250,00 zł/m-c;
 • Lekarstwa, witaminy – ok. 50,00 zł/m-c;
 • Odzież – ok. 150,00 zł/m-c;
 • Obuwie – ok. 100,00 zł/m-c;
 • Wyposażenie pokoju – ok. 50,00 zł/m-c;
 • Wakacje ok. 50,00 zł/m-c;
 • Święta -ok. 50,00 zł/m-c;

W pózniejszym czasie licz się z dodatkowymi kosztami takimi jak :

 • Leczenie stomatologiczne -ok. 25,00 zł/m-c; (rocznie 300 zł )
 • Angielski- ok. 150,00 zł/m-c;
 • Logopeda- ok. 250,00 zł/m-c;
 • Zajęcia judo -ok. 150,00 zł/m-c;
 • Udział w kosztach mieszkania – 600 zł./m-c

Koszty utrzymania dziecka szacuje się na 2500,00 zł – 8.0000 zł. miesięcznie

You may also like

Umów się na Konsultacje [Płatną]