Home rozwód Za zdradę zapłacisz zadośćuczynienie – Listonosz z Warszawy

Za zdradę zapłacisz zadośćuczynienie – Listonosz z Warszawy

by ADWOKAT MARTA WNUK
zdrada a rozwód

Zdrada a rozwód

Zdrada a rozwód. Czy mogę uzyskać zadośćuczynienie przy sprawie o rozwód? Zdrada małżeńska jest jedną z najczęstszych przesłanek świadczących o winie jednego małżonka w trakcie procesu rozwodowego. Często dochodzi do rozwodu z wyłącznej winy drugiego małżonka i wówczas musimy przeprowadzić rozwód z winy.  Zadośćuczynienie to świadczenie pieniężne, które sąd może przyznać poszkodowanemu za doznaną krzywdę. Jaki jest cel zadośćuczynienia? Jak je uzyskać?

Masz pytania? Zadzwoń i umów się na konsultację!

O mnie 🏛

JAK POMAGAM ❓

KONTAKT ✅

Pewien Listonosz z Warszawy, który regularnie zdradzał żonę. Pieniądze wydawał głównie na swoje kobiety. Czy żona mogła coś z tym zrobić?

CHCESZ WIĘCEJ DOWIEDZIEĆ SIĘ O ROZWODZIE – ZAPRASZAM NA FILM – KLIKNIJ

zdrada a rozwód

Zdrada a rozwód – Czy doszło do naruszenia dóbr osobistych?

Zadośćuczynienie to pieniężna rekompensata za szkody niemajątkowe. Konsekwencją zdrady w małżeństwie może być emocjonalny ból, cierpienie czy upokorzenie jakich doznała pokrzywdzona strona. Jest to niemała szkoda niemajątkowa. 

Najważniejszą kwestia jest ustalenie, czy faktycznie doszło do naruszenia dóbr osobistych!

Mało kto wie, że zdradę małżeńską można potraktować jako typowe naruszenie dóbr osobistych. W związku z tyma to można żądać  stosownego zadośćuczynienia. Z całą pewnością należy stwierdzić, że zawiązanie lub próba zawiązania nowego związku emocjonalnego w trakcie małżeństwa jest zachowaniem niemoralnym i  nagannym.

Kancelaria adwokacka Warszawa. Rozwód z orzekaniem o winie – kiedy warto? Rozwód Wina męża. Wina żony? Znęcanie się? Zdrada?

Proszę, obejrzyj mój filmik o rozwodzie po zdradzie.

A zatem jak właściwie uzyskać odszkodowanie?

Na wstępie należy pamiętać, że nie wnosimy o odszkodowanie w przypadku sprawy rozwodowej. Przykładowo, można dochodzić zadośćuczynienia w zwykłym postępowaniu cywilnym, a więc nie w postępowaniu rozwodowym, kolejnym przykładem jest postępowanie karne.  Dlatego, mając na uwadze sytuacje, w której są dowody, że jeden z małżonków znęca się nad drugim, to bezsprzecznie ponosi on odpowiedzialność zarówno cywilną, jak i karną.

Przede wszystkim, w  sprawie o rozwód osoba pokrzywdzona przez drugiego małżonka powinna dążyć przede wszystkim do udowodnienia drugiemu małżonkowi winy w rozpadzie małżeństwa, a ponadto do uzyskania od niego alimentów.

Więcej: Jak przygotować się do rozwodu?

Naruszenie dóbr osobistych – Wpływ zdrady na zdrowie psychiczne

Należy zadać sobie pytanie, czy w konkretnym małżeństwie zdrada stanowi naruszenie dóbr osobistych?

Kto ma nam udzielić na to odpowiedzi? Na to pytanie, bezsprzecznie odpowiada pokrzywdzony, zdradzony małżonek.

To jego odczucia są niebywale istotne.

Jeżeli dla pokrzywdzonego małżonka, związek, oraz dzieci, miały istotną wartość, a w następstwie zdrady podjęto decyzję o rozwodzie, ponieważ nie jest w stanie wybaczyć ani pogodzić się z faktem, który wyrządził mu krzywdę, zranił duchowo, doznaje cierpienia psychicznego (zob. A.S. Tokarz,  Zdrada małżeńska. Zadośćuczynienie za zerwanie więzi rodzinnych, PS 2011, Nr 4, s. 102–117). 

Prawnik rozwodowy Warszawa – Masz pytania? Umów się!✅

Zdarzają się sytuacje, że ze względu na doświadczoną zdradę wystąpił rozstrój zdrowia. Faktem też jest, w konsekwencji, uznajemy takie zdarzenie, jako działanie bezsprzecznie naruszające inne z dóbr osobistych, jakim jest przykładowo zdrowie, lub w innym przypadku, życie. Dlatego też by móc skorzystać z ochrony, jaką dają art. 24 KC lub art. 448 KC, konieczne będzie wykazanie normalnego związku przyczynowego między zdradą a pogorszonym stanem zdrowia.

Zdarza się, że zdradzony małżonek, nie radząc sobie z bólem i pustką, podejmuje próby samobójcze. To, jaki stres przeżywamy i jak reagujemy, jest kwestią indywidualną. Nie należy tego oceniać. 

Przede wszystkim, tak ważne jest, aby mieć świadomość swoich praw. Należy pamiętać, by iść do przodu, mimo przeciwności. Nikt nie jest uprawniony do krzywdzenia drugiej osoby! Chodzi w końcu o Twoje szczęście…

Musimy pamiętać, że każdą sytuację należy rozpatrywać indywidualnie. Jeżeli masz problem, skonsultuj się ze mną lub z innym doświadczonym adwokatem. Nie działaj sam/a!

Obejrzyj mój filmik o przeciwstawianiu się przemocy.

 

Czytaj także: Wzór Pozwu O Rozwód – Błędy W Pozwie

You may also like

Umów się na Konsultacje [Płatną]