Home rozwód Za zdradę zapłacisz zadośćuczynienie – Listonosz z Warszawy

Za zdradę zapłacisz zadośćuczynienie – Listonosz z Warszawy

by ADWOKAT MARTA WNUK
zdrada a rozwód

Zdrada a rozwód

Zdrada a rozwód. Zadośćuczynienie w sprawie o rozwód? Zdrada małżeńska jest jedną z najczęściej pojawiających się przesłanek zawinienia jednego małżonka w trakcie procesu rozwodowego. Zadośćuczynienie jest świadczeniem pieniężnym, które sąd może przyznać poszkodowanemu za doznaną krzywdę. Jaki jest cel zadośćuczynienia? Jak je uzyskać?

O mnie 🏛

JAK POMAGAM ❓

KONTAKT ✅

Historia Listonosza z Warszawy, który regularnie zdradzał żonę, a pieniądze wydawał głównie na swoje kobiety. Czy żona mogła coś zrobić?

CHCESZ WIĘCEJ DOWIEDZIEĆ SIĘ O ROZWODZIE – ZAPRASZAM NA FILM – KLIKNIJ

zdrada a rozwód

Zdrada a rozwód – Czy doszło do naruszenia dóbr osobistych?

Celem zadośćuczynienia jest zrekompensowanie doznanego przez pokrzywdzonego bólu, cierpienia czy upokorzeń, a więc powstałej szkody niemajątkowej. 

Najważniejszą kwestia jest ustalenie, czy faktycznie doszło do naruszenia dóbr osobistych!

Bardzo mało osób wie, iż zdradę małżeńską można potraktować również jako typowe naruszenie dóbr osobistych i żądać z tego tytułu stosownego zadośćuczynienia. Z całą pewnością należy stwierdzić, że zawiązanie lub próba zawiązania nowego związku emocjonalnego w trakcie małżeństwa jest zachowaniem niemoralnym i  nagannym.

Kancelaria adwokacka Warszawa. Rozwód z orzekaniem o winie – kiedy warto? Rozwód Wina męża. Wina żony? Znęcanie się? Zdrada?

Jak zatem uzyskać odszkodowanie? Można dochodzić zadośćuczynienia w zwykłym postępowaniu cywilnym (a więc nie w postępowaniu rozwodowym!) lub karnym. I tak, jeżeli jeden z małżonków znęca się nad drugim, to ponosi odpowiedzialność zarówno cywilną, jak i karną.

W sprawie o rozwód osoba pokrzywdzona przez drugiego małżonka powinna dążyć przede wszystkim do udowodnienia drugiemu małżonkowi winy w rozpadzie małżeństwa i w konsekwencji do otrzymywania od niego alimentów.

Więcej: Jak przygotować się do rozwodu?

Naruszenie dóbr osobistych – Wpływ zdrady na zdrowie psychiczne

Należy zadać sobie pytanie, czy w konkretnym małżeństwie zdrada stanowi naruszenie dóbr osobistych?

Kto ma nam udzielić na to odpowiedzi? Sam zdradzony małżonek.

To jego odczucia są niebywale istotne.

Jeśli dla zawiedzionego małżonka małżeństwo i rodzina miały istotną wartość, a na skutek zdrady podejmuje decyzję o rozwodzie, ponieważ nie jest w stanie wybaczyć ani pogodzić się z faktem, który wyrządził mu krzywdę, zranił duchowo, doznaje cierpienia psychicznego (zob. A.S. Tokarz,  Zdrada małżeńska. Zadośćuczynienie za zerwanie więzi rodzinnych, PS 2011, Nr 4, s. 102–117). 

Prawnik rozwodowy Warszawa – Umów się na konsultację✅

Zdarzają się sytuacje, że zdrada powoduje rozstrój zdrowia, a zatem może być uznana za działanie naruszające inne z dóbr osobistych, jakim jest zdrowie, a nawet życie. Aby móc jednak skorzystać z ochrony, jaką dają art. 24 KC lub art. 448 KC, konieczne będzie wykazanie normalnego związku przyczynowego między zdradą a pogorszonym stanem zdrowia.

Zdarza się, że zdradzony małżonek, nie radząc sobie z bólem i pustką, podejmuje próby samobójcze. To, jaki stres przeżywamy i jak reagujemy, jest kwestią indywidualną. Nie należy tego oceniać. 

Dlatego ważne jest, aby mieć świadomość swoich praw i iść do przodu. Nikt nie jest uprawniony do krzywdzenia drugiej osoby! Chodzi w końcu o Twoje szczęście…

Musimy pamiętać, że każdą sytuację należy rozpatrywać indywidualnie. Jeżeli masz problem, skonsultuj się ze mną lub z innym doświadczonym adwokatem. Nie działaj sam/a!

 

Czytaj także: Wzór Pozwu O Rozwód – Błędy W Pozwie

You may also like

Umów się na Konsultacje [Płatną]