Jak przygotować się do rozwodu?
Adwokat Rozwód Łomianki. Czeka Cię rozwód i musisz podjąć decyzję w tym zakresie? Zastanawiasz się, czy są „łatwe rozwody”? Jak dobrze się przygotować do rozwodu? Zdecydowanie prostsze są rozwody, kiedy nie ma dzieci i kiedy stron nie łączą kwestie majątkowe. Takich rozwodów jest jednak mało. W ogóle moim zdaniem rzadko kiedy rozwody są „proste”…
Przede wszystkim musisz sam wewnętrznie podjąć decyzję, a później skonsultować ją z prawnikiem. Chciałabym zaznaczyć, iż jestem pełnomocnikiem które często hamuje ludzi i nie zawsze namawia do rozwodu. Kiedy czuję, że ktoś jest psychicznie nieprzygotowany do rozwodu, nie daję od razu umowy do podpisania, lecz proszę, żeby jeszcze raz się zastanowił.
Rozwód to naprawdę bardzo ważna decyzja w Twoim życiu i uważam, że niekiedy jest on konieczny. Nasza decyzja musi być jednak starannie przemyślana. Tu nie ma miejsca na błędy.
Dzięki dobremu nastawieniu do rozwodu będzie ci łatwiej przejść cały proces. Nigdy nie wiadomo jak druga osoba się zachowa, czy będzie walczyła o dzieci i majątek, czy będzie chciała dochodzić winę…
Czy rozwody są „w modzie”?
Mówi się, że „rozwody są w modzie”. Okazuje się, że rozwody są obecnie jednymi z najczęstszych postępowań w sprawach cywilnych.
Przede wszystkim należy uważać na błędy podczas spraw rozwodowych. Wszelkie dokumenty w sprawie powinny być jasne i precyzyjne.
Błędy mogą znacznie przedłużyć proces. Czy to na znaczenie? Tak! Wpływa to na szybkość postępowania. Prawnik do rozwodu dokłada wszelkich starań w prowadzeniu sprawy. Najpierw ustalamy strategię, a następnie przygotowujemy dokumenty.
Stan faktyczny winien zostać opisany spójnie i jasno. Konieczna jest stosowna argumentacja.
Pamiętaj, że zapadające orzeczenia są bardzo ważne.
Prawnik do rozwodu
Czy potrzebny mi prawnik do rozwodu? Zdecydowanie tak! Udział prawnika jest w mojej ocenie wskazany. Koszty nie są duże, zaś konsekwencje braku prawnika są bardzo bolesne.
Sytuacja strony może się zmieniać. Udział prawnika jest zasadny, aby w konkretnych okolicznościach reagować na działania strony przeciwnej.
Niestety często podczas rozwodu małżonkowie są wobec siebie bezwzględni.
Dziecko a rozwód Adwokat Rozwód Łomianki
Trzeba w szczególności dopilnować uregulowania kwestii związanych z dziećmi, albowiem w przeciwnym przypadku strony mogą mieć później duże problemy. Wyobraźmy sobie na przykład sytuację związaną z kontaktami z małoletnim dzieckiem. Wydaje nam się, że wszystko będzie w porządku i z pewnością nie będziemy mieli problemów z kontaktami. Okazuje się jednak, że po rozwodzie dziecko nie chce się z nami wiedzieć, albo nie chce iść do drugiego rodzica. Dzieci, które są wprowadzane w konflikt rodziców, same doznają konfliktu lojalnościowego. Wybierają jednego rodzica, a drugiego odrzucają.
Dlatego trzeba zrobić wszystko, aby dziecko nie jest doznało takiego konfliktu i nie musiało dokonywać wyboru. W związku z tym warto podpisać między rodzicami odpowiednie porozumienie, które pozwoli na uniknięcie konfliktów.
Tak, porozumienie rodzicielskie może wprowadzić zasady między wami, określić kontakty oraz wysokość świadczenia alimentacyjnego. Dzięki temu z pewnością unikniesz w przyszłości wielu problemów.
Jaki adwokat do sprawy o rozwód? Adwokat Rozwód Łomianki
Jako adwokat specjalizujący się w sprawach rozwodowych uważam, że nie warto działać samemu. Mam doświadczenie w sprawach, w których rozwód miał być prosty, czyli bez orzekania o winie i w tych trudniejszych, czyli z orzeczeniem o winie. W związku z tym wiem, jak ważne są procesowe rzeczy, które należy odpowiednio złożyć w sądzie. Ustanowionym pełnomocnikiem w sprawie o rozwód może być adwokat albo radca prawny. Wybór może zostać dokonany na podstawie waszego wniosku, ale także możliwe jest powołanie z urzędu na państwa wniosek. Wtedy też sąd właściwy wydaje odpowiednie postanowienia w zakresie ustanowienia pełnomocnika z urzędu.
Co może zrobić adwokat?
Adwokat jako pełnomocnik ustanowiony do reprezentacji strony w sprawie o rozwód może udzielać dalszych pełnomocnictw aż do wypowiedzenia bądź wygaśnięcia pełnomocnictwa. Należy pamiętać, że adwokat może być ustanawiany do reprezentacji w jednej instancji albo reprezentacji w dwóch instancjach. Trzeba dopilnować, aby pełnomocnictwo zostało skonstruowane tak, abyście państwo mieli świadomość, czy adwokat jest tylko do jednej instancji czy też będzie państwa reprezentował w dwóch instancjach. Co będzie, kiedy przyjdzie apelacja? Wtedy też, jeżeli mamy pełnomocnictwo do jednej instancji. Wówczas nie mamy pełnomocnika, który będzie nas reprezentował przed sądem apelacyjnym. Stąd też istotne, abyś dopilnował tego w pełnomocnictwie.
Nasza Kancelaria nie tylko reprezentuje klientów postępowaniu w sprawie o rozwód przed sądem, ale również pomoże sporządzić niezbędne dokumenty w tym obszarze. Dobieramy naszych prawników zgodnie ze specjalizacją.
Warto w pierwszej kolejności umówić się na spotkanie z adwokatem, osobiście bądź online. Wtedy możesz poznać praktyczny punkt widzenia na Twoją sprawę. Mogą zaistnieć różne sytuacje, np. brak zgody małżonka na rozwód, rozwód z wyłącznej winy, alimenty dla małżonka po rozwodzie, wysokie alimenty na rzecz dzieci, niesprawiedliwy podział majątku, pozbawienie władzy rodzicielskiej, sprawy karne, takie jak znęcanie.
Jakie są konsekwencje rozwodu?
Przystępując do sprawy rozwodowej musisz mieć w pełni świadomość konsekwencji. Kilka najważniejszych punktów w zakresie skutków prawnych orzeczenia rozwodu:
W pierwszej kolejności rozwody mogą mieć poważne konsekwencje dla psychiki. Oprócz spadku poczucia własnej wartości i ogromnego stresu, rozwód może spowodować np. depresję, dlatego też niekiedy niezbędna jest pomoc psychologiczna. Moi klienci często zmuszeni są również szukać pomocy u psychologa bądź psychiatry. I nic dziwnego, bo rozwód to naprawdę bardzo stresujący czas. Wobec tego musisz wiedzieć, że rozwód niesie ze sobą poważne skutki psychologiczne.
Oprócz kwestii psychologicznych istotne są również kwestie ekonomiczne. Jeżeli nastąpi między wami rozpad pożycia małżeńskiego i sąd orzeknie rozwód, wówczas ustaje między państwem wspólność majątkowa. Oznacza to, że od tego momentu każdy działa na własny rachunek.
Alimenty a opieka naprzemienna
Często zastanawiacie się, co z alimentami, gdy wybierzecie opiekę naprzemienną. Zdarzają się sytuacje, że nie chcemy określić opieki naprzemiennej, bo wolimy alimenty. To jednak nie do końca tak działa. Możemy bowiem określić opiekę naprzemienną oraz ustalić, że jeden z rodziców, dla przykładu ojciec, który zarabia więcej, będzie partycypował w określonej kwocie tytułem alimentów.
Zdarza się, sąd określa opiekę naprzemienną i zasądza od ojca na rzecz małoletnich kwotę 300 zł. Wyobraźmy sobie sytuację, że matka dzieci nie chce opieki naprzemiennej, gdyż nie ma pewności, że ojciec będzie regularnie partycypował w kosztach np. związanych ze szkołą. A może warto znaleźć porozumienie?