Podział Majątku

Rozdzielność majątkowa

Rozdzielność majątkowa – Czy można z datą wsteczną?

Ustanowienie rozdzielności powoduje, że każdy działa już na swój własny rachunek. Nie masz prawa do pieniędzy żony bądź męża. Każdy buduje swój majątek.

Zgodnie  z art. 52 § 1 krio  z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać ustanowienia przez Sąd rozdzielności majątkowej.

Rozdzielność majątkowa z datą wsteczną  – Jakie to ważne powody?

I tu zaczyna się problem. Oczywiście nie jest tak łatwo. Przede wszystkim trzeba bardzo dobrze przeprowadzić postępowanie dowodowe.

Pojęcie ważnych powodów jest oczywiście rozpatrywanie indywidualnie. Dodatkowo sposób jego rozumienia kształtują doktryna i judykatura.

Stąd też ustanowienie rozdzielności majątkowej wbrew woli jednego musi mieć charakter wyjątkowy.

Podzielenie majątku ? Jakie są sposoby podzielania majątku wspólnego ? Podział majątku wspólnego

ZAPRASZAM CIĘ NA KANAŁ YOUTUBE

✅  –  CO ZROBIĆ, ŻEBY SZYBKO SIĘ ROZWIEŚĆ? —>ZOBACZ FILMIK  !!! 

Ważne powody – rozdzielność majątkowa

Regułą jest, że wspólność ustaje z datą orzekania, natomiast nadanie orzeczeniu skutku wstecznego powinno mieć miejsce po rozważeniu zarówno interesów rodziny i obojga małżonków, jak i interesów wierzycieli każdego z nich.

Dla przykładu, „przesłanką zastosowania art. 52 § 1 KRO może być trwałe zerwanie wszelkich stosunków majątkowych oraz brak możliwości podejmowania wspólnych decyzji gospodarczych, będące konsekwencją uprzedniego ustania więzi rodzinno-prawnych między małżonkami i co za tym idzie – powstania trwałego stanu separacji faktycznej” (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 14.1.2005 r., III CK 112/04).

 

Bardzo ważne jest to, co powiemy w sądzie

 

Ważnymi powodami są:

  • trwonienie wspólnego majątku,
  • gospodarstwo domowe  z innym mężczyzną
  • rażąca niegospodarność
  • uchylanie się od pomnażania utrzymywania majątku wspólnego.

Rozdzielność majątkowa

Żądanie zniesienia wspólności majątkowej z datą wsteczną oczywiście nie jest łatwe. W sprawie bez wątpienia najważniejszy będzie materiał dowodowy.

Wiele lat żyliście oddzielnie? Sąd rozstrzygający uwzględni powództwo, jeżeli będą za tym przemawiały ważne powody.

Reasumując, pamiętaj, że sprawy wygrywa się dowodami. Dlatego jeśli czeka cię rozprawa, starannie się do niej przygotuj, najlepiej z pomocą adwokata.

 

Nierówny podział majątku. 30% żona 70 % mąż

Co z majątkiem – Podział majątku .

 

Z poważaniem,

Adwokat Marta Wnuk

✅ Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

☎ tel.: +48691512933

📧 e-mail: kontakt@adwokatwnuk.pl

 

 

One Comment

  • Jan

    Mam pytanie jestem po slubie 30 lat mieszkam z zona zona ma 1,5h pola w tym dzialke budowlana to po slubie budowalem dom wlasnymi rekoma na dzialce zony bedac w zwiazku mam 3ke juz doroslych dzieci budujac dom z ta mysla zeby kazde dziecko mialo pokuj bedac w dalszym ciagu w zwiazku malzenskim zona zrobila rozdzielczosc majatkowa. Mam pytanie ?ja nie potrzebuje i nie pragne zony majatku. Tylko czy dom ktury budowalem mam czesciowo prawo . Czy nie poniewaz jest na dzialce zony

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.