Home rozwód Wzór pozwu o rozwód Błędy w pozwie

Wzór pozwu o rozwód Błędy w pozwie

by ADWOKAT MARTA WNUK
pozew o rozwód

Wzór pozwu o rozwód błędy – „Pani Mecenas… nie wiem, co zrobić. Chciałam szybkiego rozwodu, cały weekend szukałam informacji w Internecie. Wydrukowałam jakiś wzór pozwu i złożyłam, a teraz mam problem. Proszę powiedzieć czy możemy to jakoś odkręcić? Mąż powiedział, że albo nie da rozwodu, albo będę płaciła na niego alimenty”. W Internecie można znaleźć bardzo dużo wzorów pozwów rozwodowych. Jednakże nie ma czegoś takiego jak jeden uniwersalny wzór pozwu.

O mnie 🏛

JAK POMAGAM ❓

KONTAKT ✅

Zawsze porównuję prawnika do lekarza. Pewnie i Tobie zdarzyło się szukać w Internecie diagnozy, a i tak skończyłeś u lekarza. Tak jest też z rozwodem. W Internecie znajdujemy pełno opinii i wzorów, ale nigdy nie wiemy, kto je sporządził i czy są dostosowane do naszej sytuacji. 

Niewątpliwie do każdej sprawy trzeba podejść indywidualnie, zwracając uwagę na najistotniejsze zagadnienia w konkretnym stanie faktycznym. 

Jeśli jednak mimo wszystko postanowisz sam sporządzić taki pozew, przeczytaj ten wpis! Dzięki temu uda Ci się uniknąć najczęstszych błędów popełnianych przy sporządzaniu pozwu o rozwód.

CHCESZ WIĘCEJ DOWIEDZIEĆ SIĘ O ROZWODZIE – ZAPRASZAM NA FILM – KLIKNIJ

1. Wzór pozwu o rozwód Błędy i braki formalne

W każdym pozwie musisz zamieścić kilka elementów, których brak spowoduje, że Sąd wezwie Cię do ich uzupełnienia.

Najczęstsze błędy:

  • Zapominamy o załącznikach
  • Nie załączamy dodatkowych odpisów
  • Brak numeru PESEL
  • Błędnie określony Sąd
  • Błędnie określony adres pozwanego
  • Brak uiszczenia opłaty od pozwu
  • Brak podpisu

Uwaga!

Od 1 stycznia 2016 r. konieczne jest  oświadczenie o podjęciu mediacji.  Jest to również brak formalny. Niestety w internecie jest dużo nieaktualnych wzorów niezawierających tego oświadczenia.

Nie musisz podejmować prób mediacji i wskazywać dowodów na ich podjęcie. Jednakże musisz co najmniej wskazać, że takich prób nie podejmowałeś bądź je podejmowałeś.

Rozwody Warszawa. Rozwód z orzekaniem o winie -> Zdrada i rozwód – Historia pani Liliany

wzór pozwu o rozwód błędy

Spokojnie…

Sąd na szczęście wezwie Cię, abyś w ciągu tygodnia uzupełnił braki i wskaże Ci, co dokładnie masz poprawić. Będziesz miał dość czasu.

Jeśli je uzupełnisz, sąd nada sprawie bieg, a jeśli nie – sąd zwróci Ci pismo.

Pozew o rozwód w Warszawie – błędy w warszawskich Sądach mogą przedłużyć procedurę rozwodową o kilka miesięcy.

2. Pozew o rozwód jest najważniejszy

Osoby często składają pozew, aby tylko złożyć. A to największy błąd, jaki można popełnić. Takim postępowaniem narażamy się bowiem na długi proces. Trzeba pamiętać, że sądy mają dużo pracy.

Sędziowie chcą dobrego pozwu, wskazania dowodów. Proszę mi uwierzyć, że oni również chcą szybko i sprawnie skończyć sprawę.

Niestety często przypomina to zabawę w kotka i myszkę…

Jeżeli składamy słaby pozew, sąd najpierw poprosi nas o uzupełnienie braków formalnych. Jak po kilku miesiącach przejdziemy ten etap, zaczynają się schody. 

W pozwie bardzo często brakuje dowodów, a sprawy rozwodowe się na tym opierają! Dlatego koniecznie o tym pamiętaj! Dowody są kluczowe!

Sąd wyznacza rozprawę, na rozprawie zadaje pytania… i znów odracza rozprawę na kilka miesięcy  nie ma reguły – zależy od sądu ). Pomijam tu kwestię alimentów, opieki nad dziećmi i podziału majątku.

Pamiętajcie: bez względu na to, czy piszecie pozew sami czy sporządza go profesjonalny pełnomocnik, zadbajcie, żeby ten pozew był wyczerpujący. 

Dzięki dobremu przygotowaniu pozwu (nawet o orzekaniu o winie, o opiece nad dziećmi, alimentach) możecie uzyskać rozwód nawet na pierwszej rozprawie. W przeciwnym razie rozwód może potrwać nawet kilka lat. Dlatego zadbajcie o dopilnowanie wszystkich formalności! Wybór należy do was!

Więcej: Sprawa rodzinna – Rozwód Alimenty Kontakty

 

pozew o rozwód

Pamiętajmy, że sprawy rodzinne podlegają pod Kodeks postępowania cywilnego, a zatem dotyczy ich zasada prekluzji dowodowej. 

Co do zasady wszystkie dowody strona powinna przedłożyć wraz ze swoim pierwszym pismem procesowym w sprawie. Jeśli strona złoży je później bez należytego usprawiedliwienia, to sąd pominie takie dowody, czyli uzna, że ich po prostu nie ma.

To bardzo ważne! 

Wyobraźmy sobie sytuację, iż bardzo zależy nam na jakimś dowodzie i niestety zapominamy go złożyć w pozwie. 

Istnieje wówczas ryzyko, że Sąd nie dopuści już tego dowodu do końca postępowania.

Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, gdy dowód nie był Ci wcześniej znany, pojawił się dopiero w trakcie postępowania. 

Jeden dowód może przesądzić o wygranej/przegranej. Dlatego pamiętaj o dopilnowaniu szczegółów!

Dobry adwokat rozwodowy Warszawa – Umów się na konsultację prawną – Prawnik rozwodowy Warszawa

3. Nielogiczne uzasadnienie Wzór pozwu o rozwód błędy

W Internecie nie znajdziemy uzasadnienia naszego pozwu.

Jeśli nawet nam się uda, to jest ono ogólne i w żaden sposób nie odnosi się do konkretnej, czyli Twojej, sytuacji.

To, co ważne w uzasadnieniu, to skupienie się na przesłankach pozwalających Sądowi orzec rozwód. Musimy uzasadnić, iż nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. 

Niewykazanie tych przesłanek spowoduje, że sąd nie orzeknie rozwodu.

Błędem jest wpisywanie historii całego małżeństwa. W pozwie z uwagi na to, że jest to postępowanie cywilne trzeba skupić się na konkretach, takich jak podstawa prawna naszego żądania i odpowiednie jego uzasadnienie oparte na dowodach.

Uzasadnienie powinno wskazywać najważniejsze momenty małżeństwa, które doprowadziły do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia.

Pamiętajmy, że inaczej pisze się rozwód, kiedy chcemy orzekać winę, a inaczej, kiedy odstępujemy.

Pamiętaj o dowodach! Wzór pozwu o rozwód błędy

Należy pominąć wszelkie okoliczności działające na twoją niekorzyść i które strona przeciwna w odpowiedzi na pozew może wykorzystać przeciw tobie.

Zasada: Najpierw twierdzimy daną okoliczność, a następnie wskazujemy dowód na poparcie tego twierdzenia. 

Nawet jeśli wydaje Ci się, że jesteś już ze swoim małżonkiem „umówiony” na rozwód, to pamiętaj, że może on w każdej chwili zmienić zdanie. Z doświadczenia wiem, że takie sytuacje mają miejsce dość często. Nie można ufać drugiemu małżonkowi. W końcu z jakiegoś powodu się z nim rozwodzisz… Podejdź do tego „na chłodno” i myśl o swoich interesach.

W związku z tym pozew o rozwód powinien być przygotowany tak, aby zabezpieczyć się na każdą ewentualność i nieprzewidywaną reakcję przeciwnika. 

Przygotuj dowody w sposób elastyczny, aby być gotowym na każdy przebieg procesu.

Jeśli uważasz, że napisanie dobrego pozwu rozwodowego może sprawić Ci kłopot, to lepiej powierz to zadanie specjaliście. Przy wyborze pełnomocnika kluczowe jest zaufanie. Dlatego polecam skonsultować się z kilkoma adwokatami, a następnie wybrać tego, z którym najlepiej się rozumiałeś. To bardzo ważne! 

Zawsze mówię klientom, żeby byli ze mną szczerzy. Chodzi o to, żeby nic nie zaskoczyło nas na rozprawie.

Adwokata obowiązuje tajemnica adwokacka – nikomu nie może zdradzić treści waszej rozmowy. Zatem porozmawiaj z adwokatem na spokojnie i szczerze. Dzięki temu oboje będziecie pewniejsi podczas procesu.

Sprawa rozwodowa jest tylko jedna (przynajmniej między tymi samymi stronami), a konsekwencje na tyle poważne, że nie warto ryzykować pomyłką.

Nie wiesz jak napisać pozew?

Potrzebujesz pomocy, konsultacji? Chcesz, abym sporządziła dla Ciebie pozew?

Wystarczy mi kilka informacji, abym mogła Ci pomóc.

Pamiętaj, aby w razie wątpliwości skonsultować swoją sprawę z profesjonalnym adwokatem, z którym wspólnie opracujesz indywidualną strategię. Rozwód to nie żarty, dlatego przygotuj się do niego jak najlepiej.

Więcej:

Pozew rozwodowy

You may also like

Umów się na Konsultacje [Płatną]