Home rozwód Synowa ogranicza kontakt z wnuczkiem

Synowa ogranicza kontakt z wnuczkiem

by ADWOKAT MARTA WNUK
Synowa ogranicza kontakt z wnuczkiem

„Mam problemy z kontaktami z wnukiem. Syn się rozwodzi, a synowa ogranicza kontakt z wnuczkiem. Kocham wnuka – chcę mieć z nim stały i regularny kontakt”.

Jeśli występuje problem z realizacją kontaktów z wnuczkiem, trzeba działać. W takiej sytuacji proponuję złożyć wniosek o ustalenie kontaktów przez sąd.

Potrzebujesz pomocy? KONTAKT ✅

Jak napisać wniosek o ustalenie kontaktów z wnukiem? Synowa ogranicza kontakt z wnuczkiem

W pierwszej kolejności należy podkreślić więzi, jakie łączą nas z małoletnim dzieckiem.

Jeżeli chcemy ustalić kontakty z wnuczkiem, niewątpliwie musimy opisać, w jaki sposób dotychczas realizowaliśmy widzenia.

Jeśli w regularnych kontaktach była przerwa, trzeba wskazać, z czego to wynikło.

We wniosku o ustalenie kontaktów z wnukiem należy pozwać oboje rodziców.

Dowody w sprawie o kontakty z dzieckiem

Jeżeli syn jest za tym, aby miała Pani regularne kontakty z wnukiem, do wniosku warto załączyć jego oświadczenie woli opisujące Waszą relację babcia-wnuczek. Polecam również załączyć dowody w postaci zdjęć ukazujących zażyłość Waszej relacji, a także sporządzić opis sytuacji rodzinnej.

Warto również postarać się o uzyskanie dowodu w postaci korespondencji tekstowej, w której prosimy matkę dziecka o kontakt z wnukiem.

Co odradzam? Przede wszystkim nie polecam kwestionować kompetencji wychowawczych synowej. Jeżeli bowiem to ona jest pierwszoplanowym rodzicem, takie działanie wywoła skutki odwrotne od zamierzonych. Wówczas matka dziecka z pewnością będzie negatywnie nastawiona względem Pani.

Należy wskazać, że relacja babci z wnuczkiem jest dla nas bardzo ważna i chcemy o nią dbać.

Więcej: Kontakty z wnukiem. Jak spotkać się z wnukiem?

Jak zaproponować kontakty? Synowa ogranicza kontakt z wnuczkiem

Kontakty mogą odbywać się zarówno zdalnie, jak i osobiście.

Jeżeli babcię i wnuczka dzieli znaczna odległość, proponuję na przykład wnieść o kontakty w każdy wtorek za pośrednictwem aplikacji WhatsApp o godzinie 18:00.

Dodatkowo określa się również kontakty osobiste.

W uzasadnieniu trzeba wskazać, czy Pani jako babcia ma kompetencje wychowawcze, aby bezpośrednio zajmować się dzieckiem. Należy opisać, jakie wykonuje Pani czynności związane z dzieckiem – na przykład karmienie, przebieranie.

Ważne: należy opisać, jaki stosunek ma wnuczek względem Pani. Wobec tego przykładowo wskazujemy: „Dziecko bardzo się cieszy, kiedy się spotykamy”, „Mówi do mnie ‘babciu’”, „Przytula się, całuje, wchodzi na kolana, trzyma za rękę”, „Nie boi się , nie ma problemu z kontaktami, kiedy dziecko jest bez mamy”.

Jak skutecznie walczyć o kontakty z dzieckiem Synowa ogranicza kontakt z wnuczkiem

Reasumując, do wniosku należy załączyć:

  1. Oświadczenie rodzica o relacjach babci z wnukiem,
  2. Zdjęcia
  3. Smsy w zakresie próby nawiązania kontaktu z matką celem ustalenia widzeń z wnukiem.

Do sprawy należy podejść z następującym nastawieniem – wskazać, że priorytetem jest dla nas dobro i życzenie dziecka, zaś relacje z babcią są dla niego wskazane.

Trzeba zrobić wszystko, aby nie utracić kontaktu z dzieckiem i nie pozwolić na osłabienie łączącej Was więzi.

Jeżeli przez jakiś czas tego kontaktu nie było, należy podjąć działania w celu ocieplenia relacji i stopniowo ten kontakt nawiązywać z nadzieją, że z czasem będzie lepiej.

Więcej: Nie mam kontaktu z dzieckiem. Co robić?

You may also like

Umów się na Konsultacje [Płatną]