Spółka z o.o. a rozwód. Czy część udziałów w spółce z o.o. po rozwodzie może trafić do żony?
Być może zastanawiasz się, co robić i szukasz pomocy? Zdecydowanie każdą sprawę należy rozstrzygnąć indywidualnie, najlepiej z adwokatem u boku.
Spółka z o.o. a rozwód
Ważnym aspektem jest, iż z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami wspólność majątkowa (ustawowa).
Wspólność obejmuje przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich. Wszystko, co kupiliście w trakcie małżeństwa, należy do was.
W związku z tym w małżeństwie wyróżnić można trzy masy majątkowe.
Spółka z o.o. a podział majątku – Jakie ma to znaczenie w praktyce?
W przypadku, gdy wspólność majątkowa małżeńska ustanie lub zostanie zniesiona (np. z powodu rozwodu), część udziałów może trafić do tego z małżonków, który uprzednio nie miał formalnego statusu wspólnika (patrz postanowienie Sądu Najwyższego z 31.01.2013 r., II CSK 349/12, LEX nr 1314384).
Ponadto zgodnie z przepisami KRIO małżonek może sprzeciwić się czynności zarządu majątkiem wspólnym zamierzonej przez drugiego małżonka.
Dlatego nie można wykluczyć sytuacji, w której małżonek sprzeciwi się jakiejś czynności, a przychody ze spółki również trafiają do majątku wspólnego.
ZAPRASZAM CIĘ NA KANAŁ YOUTUBE
✅ – CO ZROBIĆ, ŻEBY SZYBKO SIĘ ROZWIEŚĆ? —>ZOBACZ FILMIK !!!
Nie ma problemu, kiedy:
- zakupiłeś udziały przed ślubem
- została ustanowiona rozdzielność
Ponadto pamiętajmy, iż umowa spółki może ograniczyć lub wyłączyć wstąpienie do spółki współmałżonka wspólnika w przypadku, gdy udział lub udziały są objęte wspólnością majątkową małżeńską (art. 1831 KSH).
Jeżeli masz pytania, skonsultuj się ze mną bądź z innym adwokatem. Dobry pełnomocnik krok po kroku cię przez wszystko przeprowadzi.
Więcej:
Podział majątku; a może nierówny podział majątku! Zaskoczę Cię