Spis treści
Separacja, gdy nie ma dzieci
Separacja, gdy nie ma dzieci. Jeżeli chcemy separację, musimy liczyć się z tym, że druga strona może w odpowiedzi zażądać rozwodu. Wtedy, co do zasady, toczy się sprawa o rozwód.
Przy separacji wszystkie kwestie rozstrzyga się tak jak przy rozwodzie z tą różnicą, że separacja nie kończy małżeństwa. Formalnie jesteśmy w separacji, gdyż rozpad pożycia nie jest trwały – oznacza to, że małżonkowie mają nadzieję na powrót do siebie.
W sytuacji gdy między małżonkami jest rozdzielność majątkowa, każda ze stron może wystąpić do sądu rejonowego o podział majątku. Sąd okręgowy nie rozstrzyga kwestii podziałowych – chyba że strony są zgodne.
Pozew o separację wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty w wysokości 600 zł. Do pozwu należy załączyć akt małżeństwa.
Potrzebujesz pomocy? KONTAKT ✅
Ile trwa sprawa o separację?
W przypadku gdy małżonkowie nie mają małoletnich dzieci, postępowanie jest zdecydowanie krótsze. Jeżeli strony są zgodne co do separacji bez orzekania o winie, wówczas postępowanie zamyka się na jednej rozprawie. Ponadto obecnie strony mają możliwość wystąpienia o przeprowadzenie rozprawy w trybie wideokonferencji. W pozwie należy wskazać, że dysponują Państwo odpowiednim sprzętem i z uwagi na odległość forma zdalna jest dla Państwa wskazana.
Pozew należy złożyć w sądzie właściwym ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania stron.
Jeżeli podejmiemy decyzję o separacji, wówczas albo sporządza się pozew samodzielnie, albo zleca wykonanie tej czynności kancelarii. Można również zlecić kancelarii pełną reprezentację w sprawie, w tym napisanie pozwu.
Więcej: Adwokat rodzinny – Jaki powinien być?
Jakie dowody w sprawie o separację?
Jeżeli zdecydujemy się na orzeczenie separacji bez orzekania o winie, jest szansa na szybkie zakończenie sprawy. W takim przypadku nie trzeba zbierać dowodów na winę – do pozwu należy załączyć tylko akt małżeństwa i potwierdzenie uiszczenia opłaty 600 zł.
Ważne: gdy postępowanie o separację przedłuża się, a zależy nam na uzyskaniu rozdzielności majątkowej, wówczas można wytoczyć powództwo o rozdzielność majątkową do sądu rejonowego, wskazując sygnaturę sprawy o separację.
Należy również pamiętać, że jest możliwość orzeczenia rozdzielności majątkowej z datą wsteczną.
„Mieszkam w domu, który jest wspólnością małżeńską”
Jeżeli chodzi o podział, trzeba działać jak najszybciej. Proszę jednak pamiętać, że nikt nas z domu nie wyrzuci.
W sprawie o podział majątku kluczowe jest spisanie wszystkich składników majątku, np. dom, samochód, konta bankowe, biżuteria.
Czy mąż ma szanse na nierówny udział w majątku?
Jeżeli małżonkowie mieli wspólność majątkową i oboje pracowali, w takiej sytuacji sądy bardzo rzadko ustalają nierówny podział majątku.
Przy podziale majątku patrzymy na składniki majątku i ustalamy całkowity podział.
Nie polecam robić tego w częściach i na przykład zostawiać podziału domu na później, albowiem doświadczenie uczy mnie, że podział należy przeprowadzić kompleksowo, przede wszystkim po to, aby sprawy nie trwały latami.
Więcej: