Rozwód z DDA
Rozwód z DDA. Ten tydzień był dla mnie wyjątkowy – poznałam kilka osób, których dotyczy problem DDA. Niniejszy wpis dedykuję zarówno tym osobom, jak i wszystkim, którzy są świadomi tego problemu i przekonali się, na czym DDA polega.
Jestem zaskoczona, jak dużo przy sprawach rozwodowych jest sytuacji, w których poruszany jest wątek DDA.
Dlaczego dzieci DDA tak często się rozwodzą?
Na przestrzeni ostatnich lat wśród moich klientów problem DDA stał się coraz bardziej powszechny. Zauważyłam, że pewne schematy się powtarzają. Wobec takiej osoby najczęściej są zarzuty, iż jest niezrównoważona emocjonalnie i zdradza. Osoba DDA bardzo często przytacza następujące argumenty – twierdzi, że czuła się niekochana, niezrozumiana, druga osoba miała ciągłe pretensje, a ona to bardzo przeżywała. Niewątpliwie związek z osobą o syndromie DDA nie jest łatwy.
Potrzebujesz pomocy? KONTAKT ✅
Od jakiegoś czasu zgłębiam literaturę dotyczącą DDA, aby zrozumieć mechanizm działania tych osób. Myślę, że DDA kochają za bardzo, a druga osoba nie jest w stanie zrozumieć ich emocji. Dlaczego takie osoby bardzo często zdradzają? Myślę, że jest to obrona przed potencjalną krzywdą. Boją się odrzucenia, dlatego też często dochodzi do wycofania się z relacji i zdrady.
Miłość jest rzeczą wspaniałą, a DDA kocha najmocniej. To często ludzie, którzy odnoszą ogromne sukcesy, zaś w głębi duszy są jak małe dzieci, które wołają o miłość…
Życie z DDA niewątpliwie nie jest łatwe.
Więcej: W jakich momentach życiowych ludzie się rozwodzą?
Jak myśli osoba DDA?
Może być wspaniałe tylko wtedy, kiedy poznamy, jak takie „dziecko” myśli.
- Potwierdzenia miłości – DDA myśli, że nie zasługuje na miłość
- Krytyka jest niewskazana, gdyż DDA odbiera ją z podwójną mocą. Negatywne słowa powodują ogromne rany i cierpienie.
- Ustalanie planu dnia / przyszłości – poczucie bezpieczeństwa jest dla takiej osoby niezwykle ważne. Dla przykładu, kiedy mąż mówi do żony „nie wiem, o której wrócę, nie pytaj mnie, po prostu nie wiem”, to dla męża jest to po prostu jasna informacja – nie wie, o której wróci. Natomiast dla osoby DDA jest to trauma. Wobec tego techniką życia z taką osobą jest wskazanie konkretnej godziny i sprecyzowanie, że w razie zmian będziecie się kontaktować telefonicznie. Dla kogoś, kto nie jest dzieckiem DDA, ciężko zrozumieć taki mechanizm działania. Kiedy dziecko DDA nie ma ustalonych konkretów, przypomina sobie etap w dzieciństwie, gdy bało się, czy dzisiaj rodzic-alkoholik wróci czy też nie. Dlatego też niejasna komunikacja z taką osobą powoduje rozchwianie emocjonalne.
- DDA czują się gorsze – dlatego gdy odnoszą sukcesy, warto ich komplementować, tego oczekują.
- System obronny i zachowania destrukcyjne powodują, że sabotują najlepszą relację.
Kolejny tydzień, kolejne rozwiedzione małżeństwo. Patrząc na ból tych ludzi, nasunął mi się jeden wniosek – rozmowa o wzajemnych uczuciach i potrzebach jest niezwykle ważna. Nawet wtedy, kiedy nie umiesz rozmawiać, zrób to po prostu dla drugiej osoby. Być może dzięki temu, że będziecie ze sobą rozmawiać o swoich pragnieniach i potrzebach, zdołacie uratować Wasz związek…
Więcej: Rozwód a zaburzenia osobowości