alimenty,  Kontakty z dzieckiem,  rozwód

Rozwód i Dzieci – Dziecko i Wojna przy rozwodzie

Rozwód i Dzieci

Od kilku dni chodzi za mną myśl ! Dlaczego dziecko/dzieci – są narzędziem – bronią w sprawach rozwodowych!

Dlaczego rodzice zapominają tak naprawdę co to jest dobro dziecka !

Rozwód rodziców przeżywany w dzieciństwie, nie jest czynnikiem determinującym konkretne zaburzenia w życiu dorosłym. Sama sytuacja rozwodowa nie jest tak toksyczna, ile to, co dorośli z nią robią.

Moim zdaniem można rozstać się bez większych negatywnych skutków dla dziecka.

Rozwód i Dzieci

 

ZASADY PRZY ROZWODZIE.

  1. DZIECKO NIE MOŻE UCZESTNICZYĆ W WOJNIE.  Moi klienci znają mnie z powiedzenia “Jest wojna… są ofiary”. Nie preferuje Walki – Wojny. Zawsze namawiam do szukania rozwiązań.
  2. Stworzenie poczucia bezpieczeństwa,
  3. Zachowanie pozytywnego obrazu obojga rodziców,
  4. Nie każmy mu opowiadać się po którejś ze stron.
  5. okazywanie miłości dziecku przez obydwoje rodziców.

 

 

Rozwód i Dzieci

 

Wiek dziecka

W dniu dzisiejszym razem z Panią Psycholog omówiłam etapy dzieci, przeanalizowałam razem z nią sytuację dzieci.

Dzieciom w wieku od 0. do 3. roku życia,

ważne jest stworzenie spokojnej atmosfery, przewidywalności zdarzeń, zapewnianie dziecka, że drugi z rodziców przyjdzie i odwiedzi je.

Dzieciom w wieku od 3. do 5. roku życia.

rozwód rodziców podważa przekonanie o świecie jako miejscu bezpiecznym. Pierwszą reakcją może być  lęk o utratę opiekuna, z którym dziecko zostało

Często dzieci okazują i manifestują –  trudności w zasypianiu, zaburzenia łaknienia, uzależnienie się od jednego z rodziców, labilność emocjonalną, ataki złości i agresji, uderzanie, pchanie, kopanie.

Według specjalistycznej wiedzy – Ważna w tym okresie jest bliskość fizyczna – przytulanie i rozmowa, pocieszanie dziecka.

Dzieciom w młodszym okresie szkolnym (od 6 do 9 lat)

Wzrastająca niezależność od rodziców sprawia, że bardzo ważna staje się grupa rówieśnicza, w której znajduje się dziecko. Dużo obaw wiąże się z oceną wpływu rozwodu na status, jakim dziecko cieszy się wśród rówieśników.

W tym wieku dzieci mają również dużą zdolność do zaprzeczania temu, czego są świadkami, wyłączają w tej sytuacji prawdziwą rzeczywistość, gdyż nie jest ona dla nich do zniesienia, zaczynają widzieć i słyszeć zdarzenia wyimaginowane.

Jeśli rozwód przypada na późniejszy okres (9-12 lat)

W tym wieku dziecko chce zajmować centralne miejsce, dlatego głównym uczuciem towarzyszącym w sytuacji rozwodu jest gniew, wymówki, manipulacja rodzicami.

Uczucia negatywne do rodziców współwystępują z całą gamą uczuć pozytywnych, budzi to w dziecku konflikt wewnętrzny. Może ono zacząć uciekać w świat marzeń, poszukiwać gratyfikacji poza rodziną.

 

Rozwód i Dzieci

 

STABILNOŚĆ, ALIMENTY I KONTAKTY

Na każdym etapie rozwoju dziecka przy rozwodzie moim zdaniem najważniejsze jest zapewnienie dobrych kontaktów!

KONTAKT Z DZIECKIEM

Jeżeli małżonkowie są zgodni to – NAJLEPIEJ PODPISAĆ PLAN WYCHOWAWCZY !

Dziecko powinno czuć stabilność sytuacji, nawet jeśli rodzice czują się niepewnie, a ich relacja jest chwiejna.

Daje to dziecku poczucie bezpieczeństwa.

 

 

Walka o dziecko

Kiedy zaczyna się walka o dziecko pamiętaj aby uregulować ten stan prawny.Często dochodzi do sytuacji kiedy małżonkowie w trakcie rozwodu walczą o dziecko. Dlatego też ważne jest zaplanowanie tego i uregulowanie prawnie żeby miała bądź miał pewność że dziecko będzie przy tobie.

Dlatego należy złożyć w takiej sytuacji wniosek o uregulowanie miejsca pobytu dziecka. 
Dla przykładu – jedna z moich klientek mieszkała w Warszawie i miała Spór z swoim partnerem w zakresie dziecka. Z ostrożności procesowej chciała prawnie uregulować kwestie pobytu dziecka oraz formalnie uregulować Alimenty. Dzięki temu mogła wyjechać do innego miasta.  Tu chodzi o to że dzięki formalnemu uregulowaniu tej sytuacji gdzie będzie mieszkało dziecko bądź dzieci będziesz miał miała pewność tego że miejscem pobytu dziecka jest każdorazowe twoje miejsce zamieszkania.
Poniżej przedstawiam wam propozycję „krótką” jak złożyć taki wniosek. Osobiście nie polecam państwu robić tego na własną rękę gdyż co to za poważne sprawy. Niekiedy konieczna jest prywatna opinia psychologa,  badania psychologiczne psychiatryczne.
W takich sytuacjach, należy złożyć wniosek o ustalenie miejsca pobytu dziecka.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zadzwoń