Rozwód a pomoc prawnika i psychologa. Kto jest potrzebny przy rozwodzie – dobry prawnik, psycholog, a może psychiatra?
Zastanawiasz się, czy do rozwodu potrzebujesz bardziej prawnika, psychologa lub psychiatry? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy przede wszystkim zrozumieć, czym zajmuje się dany specjalista.
Niektórzy myślą, że psycholog to lekarzem. Nie wiedzą, że lekarzem jest psychiatra. Czasem nawet myślą, że prawnik to prawie to samo co psycholog… Jeżeli czeka Cię proces rozwodowy, to niewątpliwie musisz rozumieć, kim jest i czym zajmuje się radca prawny, adwokat, prawnik, psycholog oraz psychiatra. To bardzo ważne terminy w sprawach rozwodowych.
Potrzebujesz pomocy? KONTAKT ✅
Spis treści
Psycholog a psychiatra Czym się różnią?
Zacznijmy od psychiatry. Przede wszystkim lekarzem nie jest psycholog, a właśnie psychiatra.
Psychiatria jest specjalizacją medyczną, której obszarem działań jest badanie, zapobieganie oraz leczenie zaburzeń umysłowych, emocjonalnych i behawioralnych. W odróżnieniu od psychologii jest nauką medyczną. Psychiatra zajmuje się diagnozą i leczeniem chorób psychicznych, takich jak depresja, bordeline , zaburzenia lękowe, fobie. Zaburzenia narcystyczne Rozwód z narcyzem – jak wygląda?
Jak już wyżej wspomniałam, psycholog nie jest lekarzem. Psycholog posiada tytuł magistra psychologii. W zakres jego obowiązków wchodzi odbycie szczegółowego wywiadu z pacjentem i testów psychologicznych, na podstawie których stawia diagnozę. Zadaniem psychologa jest znalezienie przyczyn problemów drugiej osoby, analizując zaburzenia pod kątem biologiczno-psychospołecznym.
Adwokat a radca prawny Czym się różnią?
Zgodnie z art. 4 ustawy Prawo o adwokaturze: „Zawód adwokata polega na świadczeniu pomocy prawnej, a w szczególności na udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed sądami i urzędami”.
Jeżeli chodzi o radcę prawnego, zgodnie z art. 6 ust 1 ustawy o radcach prawnych: „Świadczenie pomocy prawnej przez radcę prawnego polega w szczególności na udzielaniu porad i konsultacji prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed urzędami i sądami w charakterze pełnomocnika lub obrońcy”.”
Różnicą między adwokatem i radcą prawnym jest możliwość zatrudnienia radcy prawnego w ramach umowy o pracę. W myśl art. 40 b ust. 1 ustawy Prawo o adwokaturze: „Adwokat nie może wykonywać zawodu, jeżeli pozostaje w stosunku pracy”.
Adwokat i radca prawny różnią się również kolorem żabotu – radca prawny nosi żabot koloru niebieskiego, zaś adwokat zielonego.
Więcej: Najlepszy adwokat do rozwodu
Z kim rozmawiać o rozwodzie? Rozwód a pomoc prawnika i psychologa
Jeżeli potrzebujesz się komuś wygadać, umów się na konsultację z psychologiem. Nie polecam rozmawiać o sprawach związanych z rozwodem z osobami bliskimi z uwagi na to, że Twoje spojrzenie na sytuację będzie miało charakter subiektywny. Jeżeli przedyskutujesz problem z mądrym psychologiem, który jasno oceni sytuację, jest szansa, że racjonalnie spojrzysz na swoją sytuację. Co do psychiatry, uważam, że niekiedy w trudnych okresach życiowych trzeba pomóc sobie farmakologicznie. Psychiatra może przepisać leki, które na pewien czas dostarczą Ci serotoniny, dzięki której poczujesz się lepiej.
Prawnik a psycholog
Przede wszystkim nie mylmy prawnika z psychologiem. I na odwrót. Psycholog nie powie nam na pytania odnośnie procesu rozwodowego, zaś dobry adwokat albo radca prawny nie będzie chciał z nami wchodzić w dyskusję psychologiczną i wysłuchiwać przez godzinę naszych żali. Oczywiście w sprawach rodzinnych ważny jest stan faktyczny, więc trzeba będzie o tym o powiedzieć, jednakże prawnik jest od tego, aby zabezpieczyć Twoje interesy prawne.
Dobry prawnik do rozwodu Rozwód a pomoc prawnika i psychologa
Aby móc reprezentować klienta przed sądem, trzeba mieć tytuł adwokata albo radcy prawnego.
Często dostaję od Państwa pytanie – jak dokonać wyboru dobrego prawnika?
Przede wszystkim wyboru dokonuje się na podstawie specjalizacji. Jeżeli masz problemy z sercem, idziesz do kardiologa, a nie do ginekologa. Co do zasady prawnicy nie są zobowiązani do posiadania specjalizacji, jednakże rynek zweryfikował się sam i prawnicy podzielili się na obszary, w którym się specjalizują.
Adwokat
Ja jako adwokat specjalizuje się w sprawach rodzinnych codziennie. Oczywiście mam wiedzę z różnych obszarów prawa i zajmuję się innymi sprawami, ale nie ukrywam, że moją specjalizacją i miłością jest prawo rodzinne.
Źródło: Wikipedia (fragmenty dot. psychiatry i psychologa).
Więcej: Najlepszy adwokat do rozwodu