Strona główna Porady prawne Porada prawna Rozwód Co robić?

Porada prawna Rozwód Co robić?

autor ADWOKAT MARTA WNUK
Porada prawna Rozwód Co robić

Porada prawna Rozwód Co robić? „Żona zdradziła mnie i wyrzuciła z domu… Dom został przepisany przez teściów na nią. Mamy 3 dzieci. Pani mecenas, co robić?”.

Rozwód i podział majątku to dwie różne sprawy.

W pierwszej kolejności polecam skupić się na sprawie rozwodowej.

Potrzebujesz pomocy? KONTAKT ✅

Rozwód z winy czy bez? Porada prawna Rozwód Co robić

Co będzie lepsze – rozwód z orzekaniem o winie czy bez? Przede wszystkim trzeba zastanowić się, jakie są faktyczne przyczyny rozpadu. Jeżeli żona zdradziła, jednakże Pan również jest winny, gdyż na przykład spożywał Pan w dużych ilościach alkohol – to nie rekomenduję eskalacji konfliktu i wchodzenia w orzekanie o winie. Taka sprawa zakończy się po kilku latach z winy obu stron.

Więcej:

Rozwód bez orzekania o winie. Czy warto wziąć rozwód bez winy?

Jak przygotować się do sprawy rozwodowej?

Alimenty na rzecz dzieci i kontakty

Przede wszystkim należy pamiętać, że zarobki nie są tak ważne jak koszty utrzymania dzieci. Wobec tego jeżeli ma Pan możliwość złożyć pozew, powinien Pan to uczynić jako pierwszy. Wówczas ma Pan możliwość jako pierwszy przedstawić koszty utrzymania dzieci i zaproponować wysokość alimentów.

Jeżeli w tym obszarze nie ma sporów – nie ma konieczności regulacji alimentów, jednakże jeżeli chciałby Pan ustalić konkretnie dni widzeń z dziećmi (weekend, święta, wakacje), wówczas trzeba to zrobić.

Jakie dokumenty złożyć wraz z pozwem o rozwód?

  1. Akt małżeństwa
  2. Akty urodzenia dzieci
  3. Potwierdzenie opłaty 600 zł od pozwu
  4. Zaświadczenie o zarobkach (polecam załączyć)

Sprawy majątkowe Porada prawna Rozwód Co robić?

Przede wszystkim pamiętajmy, że podział majątku i rozwód to odrębne kwestie.

Sprawę o podział majątku można wytoczyć dopiero po orzeczeniu rozwodu, chyba że wcześniej małżonkowie zawrą rozdzielność majątkową.

Jeżeli dom został darowany przez rodziców na rzecz małżonki, wówczas nieruchomość stanowi jej majątek osobisty i jest jej własnością.

Jeśli razem remontowaliście lub budowaliście dom, ma Pan prawo do zwrotu nakładów w połowie wartości.

Każdy z małżonków powinien zwrócić wydatki i nakłady poczynione z majątku wspólnego na jego majątek osobisty, z wyjątkiem wydatków i nakładów koniecznych na przedmioty majątkowe przynoszące dochód.

Podstawę prawną stanowi art. 45 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz przepisy postępowania cywilnego.

Przy sprawie o podział majątku najczęściej niezbędne jest przeprowadzenie wyceny nakładów. Wycena odbywa się na podstawie opinii biegłego specjalisty ds. szacowania wartości nieruchomości bądź ruchomości.

Więcej: Jak podzielić majątek?

Napisz komentarz

Umów się na Konsultacje [Płatną]