Podział majątku a rozwód
Podział majątku a rozwód. Często zastanawiamy się, jak wygląda podział majątku. Niestety jest to bardzo skomplikowana sprawa, chyba że uda nam się dojść do porozumienia, dzięki czemu zakończymy sprawę szybko. Podczas ślubu czy wesela nikt nie myśli o rozwodzie. Wszyscy mówią, że nas to nie dotyczy, nas to nie spotka… Niestety w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Dochodzi często do różnych przesunięć majątku, np. z majątku osobistego na majątek wspólny.
Zwróćmy uwagę na 33. kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
Art. 33. Składniki majątku osobistego – Podział majątku a rozwód
– Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy
Do majątku osobistego [OSOBISTY MAJĄTEK – DO TEGO MAJĄTKU NIE MA PRAWA DRUGI MAŁŻONEK] każdego z małżonków należą:
1) [PRZED ŚLUBEM] przedmioty majątkowe [NP. OSZCZĘDNOŚCI] nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej;
2) przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie [DLA PRZYKŁADU MIESZKANIE PO BABCI], zapis lub darowizna [PRZYKŁAD – PIENIĄDZE PRZEKAZANE OD RODZICÓW DAROWIZNĄ NA MIESZKANIE], chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił [NP. DAROWIZNA MOGŁA RÓWNIEŻ ZOSTAĆ ROZCIĄGNIĘTA NA MAŁŻONKÓW, DLA WNUCZKI I JEJ MĘŻA];
3) prawa majątkowe wynikające ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom;
4) przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków;
5) prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie
[np. prawo do alimentów, prawo do wynagrodzenia, użytkowanie, służebność osobista, prawo pierwokupu, prawo odkupu ]
6) [PRAWO DO LOKALU] spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego;
7) [ODSZKODOWANIE] przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę; nie dotyczy to jednak renty należnej poszkodowanemu małżonkowi z powodu całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej albo z powodu zwiększenia się jego potrzeb lub zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość;
8) wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej jednego z małżonków;
9) [NAGRODA] przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków;
10) [PRAWA AUTORSKIE] prawa autorskie i prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej oraz inne prawa twórcy;
11) [NABYTE W ZAMIAN] przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.
Jak podzielić majątek?
Dlatego trzeba się w pierwszej kolejności zastanowić jak sprawiedliwie podzielić majątek wspólny. Musimy pamiętać, że są trzy rodzaje majątków: jest to majątek wspólny, osobisty majątek żony oraz osobisty majątek męża. Stąd też bardzo ważny jest powyższy artykuł, który wskazałam, albowiem określa składniki, które są majątkiem osobistym. Przede wszystkim często zastanawiamy się, od czego zacząć podział majątku. Podział majątku można dokonać przed rozwodem, w trakcie, jak i po rozwodzie. Zawsze należy szukać rozwiązań i często trafiają do mnie klienci, którzy mówią, że nie ma możliwości podziału majątku przed rozwodem. Oczywiście, jeżeli wspólnie pracujecie ze sobą, gospodarujecie i prowadzicie wspólne gospodarstwo domowe, to wówczas nie ma podstaw do rozdzielności majątkowej. Jednakże nawet w przypadku braku zgody jest możliwość ustanowienia rozdzielności majątkowej przez sąd.
Zapraszam Cię na mój kanał YouTube:
Rozwody – Tego nie rób w Sądzie 🎥
Intercyza
To potoczna nazwa umowy majątkowej małżeńskiej, która ustala między stronami rozdzielność majątkową. To sytuacja, w której każda ze stron posiada własny majątek, którym dysponuje samodzielnie bez zgody drugiego z małżonków, aby dokonać intercyzy należy udać się do notariusza, sporządzić odpowiednią umowę małżeńską i oświadczyć niniejsze żądanie. Rozdzielność majątkowa może być również zawarta po ślubie, wobec czego najistotniejszy jest dzień podpisania umowy.
Wobec tego niekiedy rozmowa o podział majątku małżonków zaczyna się od tego, czy była podpisana intercyza czy też nie. Jest ona istotna, albowiem jeżeli została podpisana, to każdy budując swój majątek buduje na własną rzecz. Jeżeli natomiast takiej umowy małżeńskiej nie podpisywaliście, a w trakcie związku małżeńskiego zdobyliście majątek, wówczas czas go podzielić. Jak to zrobić? Przede wszystkim musimy wiedzieć, że aby dokonać podziału majątku, musi ustać wspólność majątkowa.
Wspólność majątkowa ustaje w momencie uprawomocnienia się wyroku rozwodowego, albo na skutek orzeczenia separacji. Są też inne możliwości, albowiem ubezwłasnowolnienie lub ogłoszenie upadłości jednego z małżonków również powoduje skutek ustania wspólności majątkowej. Inna sytuacja to właśnie intercyza – dzięki niej również ustanie między wami wspólność majątkowa. Jeżeli doszło do ustania wspólności majątkowej, wówczas czas podzielić majątek. Podziału można dokonać w formie ugodowej i wspólnie ustalić, jakie składniki zostaną przydzielone, zaś w przypadku braku porozumienia czeka nas sprawa o podział majątku w sądzie.
Wniosek – podział majątku a rozwód
Wniosek o podział majątku wspólnego jest pismem procesowym, wobec czego wymaga zachowania odpowiednich norm. Przede wszystkim pismo procesowe musi zawierać oznaczenie sądu, do którego jest skierowane pismo, imiona i nazwiska stron, najlepiej również podać adresy e-mail oraz telefon z uwagi na fakt, iż coraz częściej spotykamy się z rozprawami online. Dzięki podaniu takich danych w razie spraw pilnych sąd będzie mógł skontaktować się telefonicznie. Musimy również podać miejsce zamieszkania stron – podaje się wówczas również adres do korespondencji. Jeżeli jest on taki sam jak adres zamieszkania, nie ma konieczności podawania innego adresu korespondencji, jednakże w każdych pismach procesowych najważniejszy jest adres, pod którym po prostu odbierzemy korespondencję. Bardzo ważne jest również podanie numeru PESEL wnioskodawcy. Najczęstszym błędem popełnianym przy składaniu wniosku o podział majątku jest brak podpisu. Sama treść podział majątku budzi szereg wątpliwości, albowiem niekiedy okazuje się, że nie jesteśmy świadomi tego, co piszemy. Wskazujemy składniki majątku jako wspólne, a okazuje się, że jest to majątek odrębny.
Przeczytaj więcej: