Home rozwód Jak zacząć rozwód?

Jak zacząć rozwód?

by ADWOKAT MARTA WNUK
Jak zacząć rozwód

Rozwód. Jak zacząć rozwód?

Jak zacząć rozwód? Przez wiele lat ludzie zastanawiają się nad rozwodem, gdyż są nieszczęśliwi w ich związku małżeńskim. Niektórzy tkwią w toksycznej relacji tylko dlatego, że są dzieci. I oczywiście dobro dzieci jest najważniejsze. Jednakże należy się zastanowić, co tak naprawdę będzie dobre dla dzieci.

O mnie 🏛

JAK POMAGAM ❓

KONTAKT ✅

Opinie o kancelarii ⭐⭐⭐⭐⭐ 5/5

Niekiedy rodzice żyjący oddzielnie są lepsi dla dzieci. Wtedy też dzieci mają aktywnych rodziców. Co z tego, że ojciec jest w domu, kiedy nadużywa alkoholu albo nie interesuje się dziećmi, a dzieci najczęściej słyszą kłótnie?

Powodów, dla których ludzie się rozwodzą, jest mnóstwo i zawsze należy patrzeć na rodzinę indywidualnie. Mogą to być powody podłoża psychologicznego, uzależnienia, zaburzenia psychiczne, zdrady, problemy finansowe. Niestety w niektórych małżeństwach ludzie osiągnęli już taki poziom toksyczności, że nie chcą ze sobą żyć, a zatem trzeba wtedy podjąć konkretną decyzję.

 

CHCESZ WIĘCEJ DOWIEDZIEĆ SIĘ O ROZWODZIE – ZAPRASZAM NA FILM – KLIKNIJ

 

Przemyśl decyzję o rozwodzie

Za konkretną decyzją idą również konsekwencje. Musimy zaplanować, jak będziemy żyć po rozwodzie. Są istotne kwestie, które należy uzgodnić, a przede wszystkim kwestię związana z dziećmi. Jeżeli są dzieci, to przede wszystkim całą uwagę należy skupić na tym obszarze .

Kiedy jest w ogóle możliwy rozwód? Według przepisu 56 §1 KRO, „Jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód”. Z przepisu tego wynika, iż rozwiązanie małżeństwa poprzez rozwód jest możliwe tylko wtedy, gdy między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia.

KONTAKT ✅

Należy również odpowiedzieć sobie na pytanie – co z podziałem majątku i jak go przeprowadzić? Przecież pieniądze są ważne. Niekiedy kobiety honorowo się unoszą i twierdzą, iż nie chcą pieniędzy, jednakże musimy pamiętać, iż pieniądze nie są dla nas, tylko na rzecz dzieci. A zatem podczas konsultacji w mojej kancelarii zaczynam od sprecyzowania celu. W pierwszej kolejności należy określić sobie cel. Czy chcemy rozwód z orzeczeniem o winie czy chcemy odstąpić od orzekania o winie.

Czytaj więcej: Rozwód bez orzekania o winie. Pozew o rozwód

Jak zacząć rozwód – pieniądze

Klienci często pytają się, co jest lepsze. Jednej odpowiedzi nie ma. Tutaj tak naprawdę chodzi o pieniądze.

Gdy nasza sytuacja majątkowa się pogorszy, wówczas w przypadku, kiedy sąd rozstrzygnie, iż wyłączną winę ponosi drugi małżonek, mamy prawo żądać na swoją rzecz świadczenia alimentacyjnego. Jednakże jeżeli nie zależy nam na pieniądzach, to musimy ustalić, w jakim celu chcemy dochodzić winę. Wszystko zależy od tego, kim jest drugi małżonek i czy będzie walczył.

Kalkulator Alimentów – Alimenty – ZRÓB TO!

A zatem w mojej ocenie dochodzenie winy ma sens tylko w kilku przypadkach. Jednakże trzeba to rozpatrzyć indywidualnie i zadecydować. Podczas konsultacji w mojej kancelarii określamy sobie ten cel i ustalamy czy będziemy wnosić rozwód bez orzekania o winie czy z orzekaniem.

Na rozwód trzeba spojrzeć kompleksowo. Nie polecam państwu brać wzoru pozwu z internetu i składać bez przemyślenia sytuacji.

 

Adwokat Marta Wnuk

✅ Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

☎ tel.: +48691512933

📧kontakt@adwokatwnuk.pl

 

Dlaczego? Nie zdajemy sobie sprawy z zapisów, które są tam zawarte. Dlatego chcę państwu zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy. Dopóki jesteście w związku małżeńskim i nie zawieraliście umów małżeńskich, to panuje między wami wspólność majątkowa, a zatem macie prawo do pieniędzy małżonka. Dobra nowina, prawda? Ale uwaga- co z długami?

Jeśli małżonek dużo zarabia – to super!

A jak zarabia mało?

Często zdarzają się sytuacje, że cwany małżonek zaciąga zobowiązania kredytowe bez zgody drugiego małżonka i wydaje na potrzeby rodziny. Wówczas kiedy ustanie między wami wspólność majątkowa, czyli po rozwodzie i uprawomocnieniu się wyroku, spłaca niniejsze zobowiązania. Tymczasem ma prawo do nakładów, które poniósł z majątku osobistego na majątek wspólny.

Rozdzielność i rozwód 

Dlatego warto mieć rozdzielność. Rozdzielność majątkowa

Oczywiście jeżeli wiemy, że drugi małżonek bardzo dużo zarabia i chcemy, aby nasz rozwód trwał, to można ustalić taką strategię procesową, aby przedłużacz niniejsze postępowanie. Jednakże proszę pamiętać – jeżeli nie zgodzimy się na rozdzielność majątkową u notariusza, wówczas  małżonek ma prawo skierować się do sądu. Tak – ma prawo złożyć wniosek o rozdzielność majątkową. Dodatkowo małżonek ma prawo wnosić wniosek o rozdzielność majątkową z datą wsteczną.

JAK POMAGAMY👩🏻‍💻

Dlatego polecam państwu dobrego prawnika do spraw rodzinnych, abyście skonsultowali swoją sytuację majątkową. Dla przykładu zastanawiasz się, czy drugi małżonek posiada jakieś  konta?  Zastanawiasz się, jakie pieniądze znajdują się na tych kontach? Można złożyć odpowiedni wniosek do sądu. Tak, aby Sąd skierował zapytanie do wszystkich banków z zapytaniem. Jakim? Czy małżonek na dany dzień posiadał w niniejszym banku konta i jeżeli tak, to jakie było saldo.

Jak zacząć rozwód – Wysokość alimentów

Ile możesz uzyskać alimentów? To zależy na jakim poziomie żyliście. Dlatego w pierwszej kolejności należy w kalkulatorze wyliczyć, ile dziecko kosztuje.

Co do zasady rodzice powinni partycypować po połowie. Uwaga – co do zasady po połowie tylko wtedy, kiedy ich udział w wychowaniu dziecka jest również po połowie.  

 

 „Artykuł na onet.pl, gdzie opowiadam o alienacji rodzicielskiej – zachęcam do lektury! https://kobieta.onet.pl/stop-alienacji-rodzicielskiej-w-kilkunastu-miastach-polski-zawisly-billboardy/xk9jntj „

 

A co, jeżeli głównie matka zajmuje się dzieckiem, zaś ojciec tylko spędza z nim 10% czasu? Wtedy też udział w kosztach utrzymania dziecka powinien zostać rozdzielony proporcjonalnie. Innym czynnikiem, który ma na to istotny wpływ, są możliwości zarobkowe rodziców. 

Według mnie podstawowe kroki w celu uzyskanie rozwodu to:

  • konsultacja z dobrym prawnikiem zajmującym się sprawami rodzinnymi
  • przygotowanie opisu – co działo się w waszym małżeństwie
  • wybór prawnika do rozwodu
  • spis kosztów utrzymania dziecka
  • uzgodnienie strategii z prawnikiem
  • przygotowanie projektu pozwu i jego analiza
  • wystąpienie do drugiego małżonka z propozycją
  • złożenie odpowiednich dokumentów  do sądu.

 

Reasumując, rozwód to poważna sprawa i należy się do niego bardzo starannie przygotować. Najlepiej z pomocą doświadczonego adwokata.

 

Przeczytaj więcej:

Jak przygotować się do rozwodu?

You may also like

Umów się na Konsultacje [Płatną]