rozwód

Jak zacząć rozwód ?

Jak zacząć rozwód ?

Rozwód. Jak zacząć rozwód ?

Przez wiele lat ludzie zastanawiają się nad rozwodem gdyż są nieszczęśliwi w ich związku małżeńskim. Niektórzy tkwią w toksycznej relacji tylko dlatego że są dzieci. I oczywiście dobro dzieci jest najważniejsze. Jednakże należy się zastanowić co tak naprawdę będzie dobre dla dzieci.

Niekiedy rodzice żyjący oddzielnie są lepszi dla dzieci. Wtedy też dzieci –  mają aktywnych rodziców. Co z tego że ojciec jest w domu kiedy nadużywa alkoholu albo nie interesuje się dziećmi.  A  dzieci najczęściej słyszę kłótnie ?

Powodów dla których ludzie się rozwodzą jest mnóstwo i zawsze należy patrzeć na rodzinę indywidualnie. Mogą to być powody podłoża psychologicznego, uzależnienia, zaburzenia psychiczne, zdrady, problemy finansowe. Niestety w niektórych małżeństwach już małżonkowie osiągnęli taki poziom toksyczności że nie chcą ze sobą żyć a zatem trzeba wtedy podjąć konkretną decyzję.

Masz problem ? 

Napisz w komentarzu w czym możemy Ci pomóc ?

Za konkretną decyzją idą również konsekwencje. Musimy zaplanować –  jak będziemy żyć po rozwodzie. Są istotne kwestie które należy uzgodnić a mianowicie przede wszystkim kwestia związana z dziećmi. Jeżeli są dzieci to przede wszystkim całą uwagę należy skupić się w tym obszarze .

Kiedy jest w ogóle możliwy rozwód ? 56 §1 KRO, „Jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód”. Z przepisu tego wynika, iż rozwiązanie małżeństwa poprzez rozwód jest możliwe tylko wtedy, gdy między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia.

Należy również odpowiedzieć sobie na pytanie co z podziałem majątku i jak go zrobić? Przecież pieniądze są ważne. Niekiedy kobiety honorowo się unoszą i twierdzę iż nie chcą pieniędzy jednakże musimy pamiętać iż pieniądze nie są dla nas tylko na rzecz dzieci. A zatem podczas konsultacji w mojej kancelarii zaczynam od sprecyzowania celu. A zatem w pierwszej kolejności należy określić sobie cel. Czy chcemy rozwód z orzeczeniem o winie czy chcemy odstąpić od orzekania o winie.

Rozwód pieniądze

Często słyszę od moich klientów a co jest lepsze? Jednej odpowiedzi nie ma. Tutaj tak naprawdę chodzi o pieniądze.

W sytuacji gdy nasza sytuacja Majątkowa się pogorszy wówczas w przypadku orzekania o winie kiedy to sąd rozstrzygnie iż wyłączną winę ponosi drugi Małżonek mamy prawo żądać na swoją rzecz świadczenia Alimentacyjnego. Jednakże jeżeli nie zależy nam na pieniądzach to musimy odpowiedzieć w jakim celu chcemy dochodzić winę. Wszystko zależy od tego kim jest drugi Małżonek i czy będzie walczył.

A zatem w mojej ocenie dochodzenie winy ma sens tylko w kilku przypadkach. Jednakże trzeba to rozpatrzyć indywidualnie i zadecydować. Podczas konsultacji w mojej kancelarii określamy sobie ten cel i ustalamy czy będziemy wnosić rozwód bez orzekania o winie czy z orzekaniem.

Na rozwód trzeba spojrzeć kompleksowo. Nie polecam państwu wziąć z Internetu wzór pozwu i złożyć bez przemyślenia.

Nie zdajemy sobie sprawy z zapisów które są tam zawarte…… Dlatego chcę państwu zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy. Póki jesteście w związku małżeńskim i nie zawieraliście umów małżeńskich to panuje między wami wspólność Majątkowa a zatem macie prawo do pieniędzy małżonka. Dobra nowina prawda. Ale uwaga. Co z długami ?

Jak dużo zarabia drugi małżonek – To super !

A jak zarabia mało ?

Często Zdarzają się sytuacje że cwany Małżonek zaciąga zobowiązania kredytowe bez zgody drugiego małżonka.  I wydaje na potrzeby rodziny. Wówczas kiedy ustanie między wami wspólność Majątkowa czyli po rozwodzie  – kiedy  uprawomocnienia się wyroku spłaca niniejsze zobowiązania. Tymczasem ma prawo do nakładów które poniósł z majątku osobistego na Majątek wspólny.

Rozdzielność i rozwód 

Dlatego warto mieć rozdzielność.

Oczywiście jeżeli wiemy że drugi Małżonek bardzo dużo zarabia i chcemy aby nasz rozwód trwał to można ustalić taką strategię procesową aby przedłużacz niniejsze Postępowanie. Jednakże proszę pamiętać. Jeżeli nie zgodzimy się na rozdzielność majątkową u notariusza wówczas – Małżonek ma prawo skierować się do sądu.  Tak ma prawo  złożyć wniosek o rozdzielność majątkowo. Dodatkowo Małżonek ma prawo wnosić wniosek o rozdzielność majątkowo z datą wsteczną.

Dlatego polecam państwu dobrego prawnika do spraw rodzinnych abyście skonsultowali swoją sytuację Majątkową. Dla przykładu zastanawiasz się czy drugi Małżonek posiada  jakieś  konta ?  Zastanawiasz się jakie pieniądze znajdują się na tych Kontach ? Można złożyć odpowiedni wniosek do sądu. Tak  aby Sąd skierował zapytanie do wszystkich banków z zapytaniem. Jakim ? Czy Małżonek na dany dzień posiadał w niniejszym banku konta i jeżeli tak to jakie było saldo.

Wysokość alimentów.

Ile możesz uzyskać alimentów ? To zależy na jakim poziomie żyliście. Dlatego w pierwszej kolejności należy w kalkulatorze wyliczyć ile dziecko kosztuje.

Co do zasady rodzice powinni partycypować po połowie. Uwaga – co do zasady. Po połowie –  tylko wtedy kiedy ich udział w wychowaniu dziecka jest również po połowie.  

A co jeżeli głównie matka zajmuje się dzieckiem zaś ojciec tylko spędza 10% czasu z dzieckiem ?  Wtedy też udział w kosztach utrzymania dziecka powinien zostać rozdzielony-  proporcjonalnie. Innym czynnikiem który ma istotny wpływ na to są możliwości zarobkowe rodziców. 

Według mnie podstawowe kroki w celu uzyskanie rozwodu. 

  • Konsultacja z dobrym prawnikiem zajmującym się sprawami rodzinnymi
  • przygotowanie opisu co działo się w Waszym małżeństwie
  • wybór prawnika do rozwodu
  • spis kosztów utrzymania dziecka
  • uzgodnienie strategii z prawnikiem
  • przygotowanie projektu pozwu i jego analiza
  • wystąpienie Do drugiego małżonka z propozycją
  • złożenie odpowiednich dokumentów  do sądu

 

_________________________________________________________________

 

Z poważaniem,

Adwokat Marta Wnuk

✅ Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

☎ tel.: +48691512933

📧 e-mail: kontakt@adwokatwnuk.pl

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zadzwoń