Home rozwód Jak mówić w sądzie? Jak mówić do adwokata?

Jak mówić w sądzie? Jak mówić do adwokata?

by ADWOKAT MARTA WNUK
Jak mówić w Sądzie

Jak mówić w sądzie?

Jak zwracać się do adwokata, a jak do sędziego? Tak, wiele osób ma problem przed pierwszą rozprawą, bo po prostu nie wie, jak właściwie się zachować.

O mnie 🏛

JAK POMAGAM ❓

KONTAKT ✅

Jak mówić w Sądzie? Ważne

Spokojnie, myślę, że 80% ludzi ma z tym problem – w szczególności przy okazji pierwszej wizyty w sądzie. Pierwszy raz zawsze jest trudny.

Zacznijmy jednak od początku.

Przede wszystkim prawnicy dzielą się na kategorie.

Co do sądu – mamy sędziów, czyli osoby, które orzekają w sądach.

Prokurator – jest to osoba, która pracuje w prokuraturze, np. przygotowuje akt oskarżenia. Jest to oskarżyciel publiczny. Zajmuje się on sprawami karnymi, a jego toga jest koloru czerwonego, tzn. żabot, pozostała część jest czarna jak u wszystkich.

Przeczytaj więcej:

Jak ubrać się do Sądu? Radzę uważnie to przeczytać. Największe wpadki!

Jak odróżnić kto jest kim?

Jak mówić w Sądzie

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na żabot. Sędziowie mają żabot koloru fioletowego. Prokuratorzy mają kolor czerwony. Adwokat ma kolor zielony, zaś radca prawny ma kolor niebieski.

Czym różni się adwokat od radcy prawnego?

W dzisiejszych czasach nie ma większej różnicy między tymi zawodami. Jeszcze kilka lat temu było tak, że adwokat zajmował się sprawami karnymi, a radca prawny nie miał możliwości być obrońcą. Teraz już się to zmieniło.

Jednakże pamiętajmy, że radca prawny może pracować na umowę o pracę w firmie, zaś adwokaci jak na razie nie mają jeszcze takiej możliwości. Oczywiście zawody ewoluują, przepisy się zmieniają i być może niedługo i to się zmieni.

Jak zwracać się do adwokata?

Co do zasady mówi się „pani Mecenas”, „panie Mecenasie”, „Mecenasie”.

 

CHCESZ WIĘCEJ DOWIEDZIEĆ SIĘ O ROZWODZIE – ZAPRASZAM NA FILM – KLIKNIJ

 

Jak mówić do sędziego?

Poprawna forma to „Wysoki Sądzie”, niezależnie, czy sędzia jest kobietą, czy mężczyzną. Sąd to sąd i do niego kierujemy słowa. Do sędziego należy zwracać się z ogromnym szacunkiem. W związku z tym za każdym razem, gdy zwracasz się do sądu lub gdy sędzia kieruje do Ciebie uwagi, należy wstać.

Niekiedy wydaje nam się, że rozprawy wyglądają jak w amerykańskich serialach. Klienci chcą adwokata „showmana”. Cóż, rzeczywistość jest zupełnie inna.

Niedopuszczalne jest podnoszenie głosu.

Mam nadzieję, że dzięki temu wpisowi będziesz już wiedział, jak zachować się w sądzie. Zachowanie odpowiedniej etykiety jest bardzo ważne i sąd bez wątpienia zwróci na to uwagę.

 

Więcej:

Sprawa Sądowa. Jak skutecznie wygrać sprawę?

You may also like

Umów się na Konsultacje [Płatną]