Dorosłe Dzieci Alkoholików a rozwód
Dorosłe Dzieci Alkoholików a rozwód. W ostatnim czasie w prowadzonych przeze mnie sprawach rozwodowych dosyć często pojawia się kwestia DDA, czyli Dorosłych Dzieci Alkoholików.
Zastanówmy się – czy fakt, że ktoś jest dzieckiem dorosłego alkoholika, ma znaczenie przy sprawie rozwodowej? Czy ten czynnik uzasadnia wniesienie pozwu z wyłącznej winy takiej osoby?
„Pani mecenas, żona jest DDA. Chcę się z nią rozwieść… Niech pani to załatwi” – z taką prośbą zwrócił się do mnie ostatnio klient. Życzył sobie, żeby sporządzić pozew o rozwód, powołując się na winę żony z uwagi na fakt, iż jest dorosłym dzieckiem alkoholików.
W przypadku zaburzeń, chorób psychicznych czy też syndromu, najpierw należy zdiagnozować cechy charakterystyczne dla danej sytuacji. Według fachowej literatury, jak również w opinii wielu psychologów, DDA ma potrzebę doświadczenia dramatu. W wyniku tego bardzo często w ich małżeństwie dochodzi do różnych trudnych rozmów, które najczęściej kończą się kłótnią. Ich dzieciństwo było przepełnione chaosem i niepewnością. Niestety takie osoby bardzo często powielają schematy przy zakładaniu własnej rodziny.
Potrzebujesz pomocy? KONTAKT ✅
Syndrom ofiary
Dorosłe dziecko alkoholików bardzo często ma mentalność ofiary, dlatego też podczas kłótni małżeńskich nie potrafi prowadzić rozmowy w sposób logiczny i rzetelny. Za każdym razem pokazuje syndrom ofiary. Często jest tak, że w sytuacji, kiedy partner/ka ma dosyć rozmów i po prostu się wycofuje, DDA go atakuje, bo czuje się nieatrakcyjny i nic nie wart. Brakuje mu miłości.
Należy zauważyć, iż DDA nie jest chorobą psychiczną ani też zaburzeniem – jest to syndrom, przez który takiemu dziecku w przyszłości trudniej zbudować silną relację małżeńską. Zatem powoływanie się przed sądem na sam fakt, że małżonek ponosi winę z uwagi na bycie DDA, jest nieskuteczne.
Musimy również pamiętać o innej bardzo ważnej cesze takich osób – a mianowicie o nadmiernej wrażliwości, która powoduje, że DDA często odbiera sygnały w nieprawidłowy sposób. Z uwagi na syndrom ofiary partner cierpiący na syndrom DDA bardzo często decyduje się na walkę w zakresie winy, gdyż po prostu czuje się pokrzywdzony.
Kolejna cecha osób DDA to impulsywność. Taką osobą często kierują emocje i różne impulsy – w jednej chwili decydują się złożyć pozew o rozwód z orzeczeniem o winie, aby zaraz wycofać pozew.
Więcej: Dlaczego ludzie się rozwodzą?
DDA a odrzucenie Dorosłe Dzieci Alkoholików a rozwód
Musimy również pamiętać o tym, że DDA obawia się odrzucenia. Otrzymanie pozwu wywołuje u niego ogromne emocje. Budzi się w nim wilk i żądza walki do końca. Dlatego też jeżeli wiemy, że druga osoba objawia syndrom DDA, warto rozpocząć negocjacje celem uniknięcia niepotrzebnych emocji.
Zapraszam Cię na mój kanał YouTube:
Rozwody – Tego nie rób w Sądzie 🎥
Jak układa się strategię rozwodową?
Zawsze próbuję zdiagnozować osobę na tyle, na ile pozwala moja wiedza psychologiczna. Kiedy otrzymuję sygnał, że druga osoba objawia dane zachowania, staram się umiejętnie ustalić strategię.
Dla przykładu, DDA obawia się krytyki i po prostu sobie z nią nie radzi. W sytuacji gdy sporządzimy pozew o rozwód, w którym cały ciężar odpowiedzialności za rozpad pożycia małżeńskiego przerzucimy na tę osobę, gwarantuję Państwu, że będzie wojna. Dlatego też niekiedy warto sporządzić pozew w tak zwanej uproszczonej wersji.
Więcej: Jak przygotować się do rozwodu?
Impulsywne działanie
Bardzo często osoby z syndromem DDA są niesamowicie wrażliwe i dobre, jednakże działają pod wpływem impulsu. Jak wygląda praca z takimi osobami? Jeżeli planuję przeprowadzić mojego klienta przez rozwód z DDA, zaczynam strategię od ocieplania relacji, aby nie wywoływać zbyt wielu impulsów. Jak to zrobić? Przede wszystkim małżonek powinien dać sygnał, że planuje rozwód. Następnie przychodzi etap przygotowania dokumentów, przekazania ich drugiej osobie celem zapoznania się i dokonania zmian. Dzięki temu ta osoba ma poczucie, że również uczestniczy od początku do końca w procesie rozwodowym.
Kolejną cechą DD jest postawa „wszystko albo nic”. Warto z tą osobą rozmawiać, ocieplać relacje i próbować dojść do porozumienia. Chodzi o to, żeby wytłumaczyć tej osobie, jak wygląda krok po kroku proces rozwodowy.
DDA a agresja i rozwód Emocjonalna chwiejność
Przede wszystkim musimy wiedzieć, że każda z cech rodzi swoje konsekwencje.
Z pewnością wiesz, co to znaczy. W Twoim życiu z partnerem DDA niejednokrotnie można było zauważyć chwiejności. Mówi się często, że szczególną cechą dorosłego dziecka alkoholika jest nadwrażliwość interpersonalna. Nieumiejętność regulacji emocjonalnej rodzi bardzo poważne konsekwencje. Mówimy tutaj o agresji.
Przed sądem agresję zdecydowanie łatwiej udowodnić. Często w materiale dowodowym załącza się w tym celu nagrania, wiadomości bądź powołuje się świadków, którzy potwierdzają pewne zachowania. Musimy jednakże pamiętać, że samo opisywanie szczególnych cech dorosłego dziecka alkoholika, znalezienie informacji albo nawet wydanie opinii sądowo-psychiatrycznej, która wskaże ten problem, nie przesądza o tym, że partner DDA poniósł wyłączną winę. Dlatego też przed sądem najważniejsze są czyny i działania. Sąd opiera się na faktach.
Strategie rozwodowe Dorosłe Dzieci Alkoholików a rozwód
Z uwagi na fakt, iż DDA nie lubi krytyki, na słowo „rozwód” z pewnością zareaguje impulsywnie. Taka osoba jest świadoma swoich ułomności i zachowań, jednakże nie chce się do nich przyznać. W sytuacji, kiedy chcemy znaleźć porozumienie i dążymy do tego, żeby rozwód przebiegł w kulturalnych i spokojnych okolicznościach, warto przedstawić takiej osobie dwie strategie rozwodowe.
Pierwsza strategia rozwodowa to rozwód bez orzeczenia o winie, nieeskalowanie konfliktów i ugodowe załatwienie sprawy przed sądem. Dzięki czemu rozprawa będzie trwała 5 minut.
Jednakże warto również takiej osobie przedstawić plan B. Jeżeli dojdziemy do ściany i powiemy sobie: „będzie wojna”, wówczas musimy uświadomić taką osobę, ile będzie trwał ten rozwód, jakie mamy dowody i jakiego można spodziewać się rozstrzygnięcia.
Dorastanie w rodzinie mającej problem alkoholowy ma ogromny wpływ na psychiczne funkcjonowanie w naszym dorosłym życiu. Z pewnością takie wychowanie nie sprzyja budowaniu silnych wartości. Niejednokrotnie dochodzi również do zaburzeń osobowości. Dlatego tak często rozpadają się małżeństwa osób z syndromem DDA.
Jednakże sam fakt, że ktoś jest DDA i nawet chodzi na terapię, nie jest wystarczający, aby móc przypisać winę. Co zrobić, żeby w przypadku braku porozumienia jednak wygrać sprawę rozwodową z DDA?
Jak wygrać rozwód z DDA?
Musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na cechy tej osoby i wskazać dowody na okoliczność konkretnych zachowań.
Impulsywność? Pokaż dowód na impulsywne zachowania. Agresja? Pokaż dowód, że dochodziło między wami do agresji. Niskie poczucie wartości? Być może warto powołać świadka, który potwierdzi niniejszą okoliczność.
Pamiętajmy jedno – nie oceniajmy. Miejmy otwartą głowę. Ostatnio pewien bardzo znany i ceniony psycholog powiedział mi, że w dzisiejszym społeczeństwie niewiele jest osób stabilnych i pozbawionych jakichkolwiek dysfunkcji.
Dorosłe dzieci alkoholików to często bardzo dobre osoby, które łączą się np. z osobami zaburzonymi narcystycznie. Dlaczego? Wydaje im się, że osoba narcystyczna spełni ich marzenia. Oczywiście robi to tylko na początkowym etapie wspólnego życia.
Nie jestem jednak od tego, żeby kogokolwiek oceniać i analizować, z kim się dobiera. Jestem od tego, żeby wygrać sprawę z korzyścią dla wszystkich stron – w szczególności w sytuacji, gdy są małoletnie dzieci. Zatem przygotowując się do rozwodu, trzeba mieć strategię i plan działania.
Chcesz pokonać przeciwnika? Poznaj go.
Więcej: