Home 100 lekcji rozwodowych Czy nadal jest plaga rozwodów?

Czy nadal jest plaga rozwodów?

by ADWOKAT MARTA WNUK
plaga rozwodów

Plaga rozwodów. „Pani mecenas, mam wrażenie, że teraz ludziom jest dobrze – mieszkam na Wilanowie w 200- metrowym mieszkaniu, moi sąsiedzi mają ładne domy i luksusowe samochody. Jest jednak jedno „ale” – wszyscy oni po kolei się rozwodzą. Czy to plaga rozwodów?”

Mówi się, że co trzecie małżeństwo się rozpada, a w dużych miastach – co drugie.

W mojej ocenie jesteśmy ludźmi coraz bardziej świadomymi, a życie niewątpliwie jest szybsze niż kiedyś. Odnoszę jednak wrażenie, że kiedyś oficjalnie nie mówiło się o pewnych rzeczach. Obecnie, jako ludzie bardziej świadomi, możemy pewniej podjąć decyzję, żeby zamknąć pewien rozdział w życiu i otworzyć nowy.

Potrzebujesz pomocy? KONTAKT

Pandemia a rozwód

Niewątpliwie okres pandemii, zamknięcia w domu i izolacji uświadomił wielu małżonków, że tak naprawdę nie wiedzą, co ich łączy. Okazało się, że nie ma między nimi więzi emocjonalnej. Mieszkają pod jednym dachem, ale są dla siebie obcymi ludźmi. Dlatego ten czas doprowadził do „rozwodowych” żniw. Wiele osób doszło do wniosku, że nie chce kontynuować związku małżeńskiego, w którym czują się jak lokatorzy, nie mają oparcia w drugiej osobie. Małżonek nie był dla nich przyjacielem ani bliską osobą. Okazuje się, że wiele małżeństw jest tak zwaną fikcją matrymonialną. Ludzie żyją w iluzji. Piękny dom, luksusowe samochody, dzieci… Pozornie idealne małżeństwo. Po zamknięciu drzwi okazuje się, że w domu jest piekło.

Więcej: W jakich momentach życiowych ludzie się rozwodzą?

Pamiętaj o konsekwencjach rozwodu

Rozwód to konsekwencje na przyszłość – wiąże się z tym uregulowanie wszystkich spraw majątkowych oraz rodzinnych. Kiedy podejmujemy decyzję o rozwodzie, musimy o tych konsekwencjach pamiętać. Niewątpliwie jest to bardzo trudny okres, ale nie będzie trwał w nieskończoność. Czasem trzeba pozamykać stare drzwi, żeby otworzyć nowe.

Więcej: Jak złożyć pozew o rozwód?

Rozwody w Warszawie Plaga rozwodów

Często słyszę od klientów z całej Polski, że „u was w Warszawie to jest dopiero plaga rozwodów”. Niewątpliwie należy się z tym zgodzić – w dużych miastach jest większy odsetek rozwodów. Wynika to z pewnością z możliwości zarobkowych ludzi, które pozwalają im się usamodzielnić i odejść. Niewątpliwie w mniejszych miastach odczuwamy większe poczucie porażki, myślimy o tym, co powiedzą inni. Boimy się ułożyć życie na nowo.

Kwestie finansowe przy rozwodzie

Nie zapomnij, że z rozwodem łączą się również kwestie finansowe, które należy uregulować, na przykład wspólne nieruchomości. Niekiedy ludzie nie myślą o konsekwencjach i zbyt pochopnie podejmują decyzję o rozwodzie. Jest też jednak mnóstwo osób, dla których rozwód był z perspektywy lat najlepszą decyzją w życiu.

Więcej: Jak przygotować się do sprawy rozwodowej?

You may also like

Umów się na Konsultacje [Płatną]