Ustanowienie rozdzielności majątkowej z datą wsteczną

by ADWOKAT MARTA WNUK
Ustanowienie rozdzielności majątkowej z datą wsteczną

„Ustanowienie rozdzielności majątkowej z datą wsteczną – czy jest taka możliwość? Już jakiś czas nie żyję z mężem, ale dopiero teraz złożyłam pozew o rozwód. Dowiedziałam się, że maż narobił długów. Nie mieliśmy intercyzy. Pracuję w banku w Warszawie, bardzo dobrze zarabiam i chciałabym kupić dom w Grodzisku Mazowieckim. Mąż również pracuje w Warszawie, a dodatkowo ma swoją działalność gospodarczą. Co mogę zrobić? Proszę o pomoc”.

Zgodnie z ogólną regułą rozdzielność majątkowa powstaje z dniem oznaczonym w wyroku, który ją ustanawia.

W wyjątkowych wypadkach sąd może ustanowić rozdzielność majątkową z dniem wcześniejszym niż dzień wytoczenia powództwa. Warunkiem jest, aby małżonkowie żyli w rozłączeniu.

Co zrobić? Czy jest możliwe ustanowienie rozdzielności majątkowej z datą wsteczną?

Najbardziej korzystnym rozwiązaniem byłoby ustanowienie przez sąd rozdzielności majątkowej z datą wsteczną, czyli sprzed daty powstania długów współmałżonka, za które małżonkowie mogą odpowiadać majątkiem wspólnym. 

Należy wykazać i przekonać sąd, że istnieją ważne powody do ustalenia rozdzielności majątkowej (jeden z małżonków nie powiększa majątku, zaciąga zobowiązania bez wiedzy, brak kontaktu).

W związku z utrudnionym kontaktem z małżonkiem nie mogliście się porozumieć co do zarządu majątkiem wspólnym. 

W przypadku pytań i wątpliwości zapraszam na konsultację – Kalendarz do umówienia spotkania 

Ważne Wspólność majątkowa

Jeżeli małżonkowie nie zawierali żadnych umów majątkowych w trakcie procesu rozwodowego, to nadal pozostają w ustroju wspólności majątkowej. Oznacza to m.in., że wszelkie zarobki oraz nabyte przez Ciebie dobra materialne są wspólne. Dla przykładu: jeśli w toku sprawy rozwodowej kupisz sobie mieszkanie, to będziesz się potem nim dzielił w sprawie o podział majątku.

Małżonek przedłuża, czyhając na Twoje pieniądze

Zdarzają się w praktyce sytuacje, kiedy małżonek jest świadomy i celowo przewleka sprawę o rozwód, żeby zwiększyć sumę podlegającą podziałowi.

Dlatego mając na uwadze, że w tracie procesu rozwodowego wciąż panuje między wami wspólność majątkowa, zastanów się, czy złożenie wniosku o ustanowienie rozdzielności majątkowej przez Sąd nie jest konieczne w twojej sytuacji.

Wtedy możesz śmiało spać spokojnie, rozwijać firmę, dokonywać inwestycji, awansować, walczyć o premię w pracy, kupić dom, a Twój małżonek nic z tego nie otrzyma. 

Rozwód a podział majątku. Warszawa adwokat rozwodowy.

„Rozwód się przedłużał. Trwał już rok. Nie chciałam dłużej czekać, dlatego kupiłam mieszkanie. Popełniłam błąd.”

Po co z datą wsteczną? Często osoby nie zdają sobie sprawy ze skutków tego, że nadal pozostajesz we wspólności majątkowej.

Zdarzają się sytuacje, iż małżonkowie składają pozew o rozwód dopiero po kilku latach od rozstania. W międzyczasie założyli już nieformalnie rodziny, wybudowali dom… 

Niestety przychodzi ten moment, że drugi małżonek pójdzie do pełnomocnika o poradę i dowie się, że ma prawo do tego majątku. Bez większych oporów gotów jest rozpocząć walkę. Jak możemy się bronić w takiej sytuacji?

Ustanowienie rozdzielności majątkowej z datą wsteczną

Wnosząc o ustalenie rozdzielności z datą wsteczną możesz naprawić ten błąd. Jeśli Ci się powiedzie, Sąd ustali, że rozdzielność majątkowa ustała już z chwilą waszego faktycznego rozstania, a wszystko, co nabyłeś od tego czasu, stanowi Twoją wyłączną własność.

Istnieje wiele możliwości dokonania podziału majątkowego. Można dokonać takiego podziału przed, jak i po rozwodzie.

Ustanowienie rozdzielności majątkowej z datą wsteczną proceduralnie jest dość skomplikowanym procesem. Dlatego też przy wyborze pełnomocnika warto wybrać adwokata z doświadczeniem w tym zakresie. Odpowiedni pełnomocnik przeprowadzi Cię przez ten proces krok po kroku.

You may also like

Umów się na Konsultacje [Płatną]