rozwód

Sprawa o alimenty – Możesz się zaskoczyć ile będzie płacił !

Sprawa o alimenty – 10 rzeczy, które musisz wiedzieć o alimentach. 

Alimenty Koszty dziecka

  1. Przede wszystkim liczą się koszty utrzymania dzieckaoraz możliwości zarobkowe rodziców. Przedstaw dowody w tym zakresie. Ile zarabiasz? Ile zarabia drugi rodzic?
  2. Realne koszty. Alimenty liczymy mając na uwadze realne i konieczne koszty związane z dzieckiem.

Wyżywienie

  1. Wyżywienie. W mojej ocenie nie ma potrzeby składania wszystkich paragonów do sądu, albowiem sąd po prostu nie ma czasu wnikliwie tego analizować. Musimy zachować ostrożność i logikę. Nie ma sensu składać 1000 paragonów związanych z wyżywieniem, kiedy sąd uznał, iż wyżywienie oscyluje w granicach 500 zł. Jeżeli natomiast dziecko je produkty drogie albo jest na jakiejś diecie, wówczas w tym zakresie należy złożyć dowód. Jaki? Na przykład opinię o diecie, rachunek za catering, czy też rachunek za produkty Bio. Wówczas mamy szansę na to, że sąd w tym zakresie podwyższy tę kwotę, albowiem powszechne jest, iż sąd przyjmuje określoną stawkę i tym się kieruje.

 Alimenty koszty szkoły

  1. Koszty związane ze szkołą.Istotne jest, czy dziecko chodzi do prywatnej, czy do państwowej placówki. Jeżeli do prywatnej, to należy załączyć umowę albo dowód świadczący o tym, że płacicie regularnie czynsz. Natomiast jeżeli dziecko chodzi do państwowej szkoły, to opisujemy wówczas koszty związane z przyborami szkolnymi, składki klasowe, ubezpieczenie

Sprawa o alimenty

  1. Zajęcia dodatkowe.Istotne są koszty związane z zajęciami dodatkowymi. Sąd przede wszystkim opiera się na stanie faktycznym, a zatem pyta, na jakie zajęcia dziecko uczęszcza. Sądu nie interesuje, co będzie w przyszłości. Sąd interesuję się tym, co jest teraz. Wobec tego istotne jest wskazanie kosztów, które są obecnie ponoszone. Nawet jeżeli nie mamy jakiegoś konkretnego dowodu, wystarczy dowód z przesłuchania stron. Poza tym wyobraźmy sobie sytuację, że dziecko chodzi na język angielski, jednakże korepetytor nie wystawia żadnego dowodu w tym zakresie. Jeżeli dziecko to potwierdza, mamy dowody na to, że uczęszcza na zajęcia. Jeśli dodatkowo ojciec albo drugi rodzic, który jest zobowiązany do płatności, ma tego świadomość, to wówczas w mojej ocenie wystarczy dowód z przesłuchania stron. 

Jak wygrać sprawę o alimenty ?

  1. Sprawy o alimenty wygrywa się dowodami – Kolejna bardzo ważna rzecz – jeżeli coś stwierdzimy, musimy załączyć na to dowód. Jeżeli twierdzimy, że dziecko uczęszcza na zajęcia dodatkowe, np. taniec, wówczas należy załączyć w tym obszarze dowód. Jeżeli twierdzimy, że dziecko wyjeżdża na kolonie zorganizowane, wówczas należy taką ofertę albo konkretny dowód w tym zakresie załączyć do akt sprawy. Jak napisać uzasadnienie pozwu o alimenty? Najpierw wskazujemy tezę, czyli dla przykładu “Ala ma kota”, a pod spodem musimy poinformować o tym sąd, pisząc “Dowód – zdjęcie Ali, która trzyma kota”. Mniej więcej tak to wygląda.

Sprawa o alimenty

Zatem jeżeli twierdzimy, że kupujemy dzieciom drogie ubrania, wówczas należy w tym zakresie złożyć dowody wskazujące, że faktycznie takie koszty ponosicie, czyli najlepiej paragon, który potwierdzi wasze oświadczenie woli. Jeżeli twierdzimy, że kupujemy dzieciom drogie rzeczy i chcemy, aby budżet miesięczny wynosił dla przykładu 500 zł, to nie możemy załączyć paragonu z Pepco, gdzie bluzka kosztuje 15 zł, a spodnie 20 zł. Często w sprawach dotykałam takiego problemu, że ktoś stwierdził, iż wydaje 500 zł na ubrania i załączył paragon z Pepco. Wówczas wskazuję na to, że jak może być ten koszt wysoki w sytuacji, gdy osoba zajmująca się zakupem wskazała, iż kosztu bluzki wynosi 15 zł… Dlatego w tym, co piszemy i mówimy, istotna jest logika.

 Alimenty koszty dziecka

  1. Wakacje i ferie. Należy również zastanowić się w tym zakresie. Często jest tak, że dzieci wyjeżdżają na kolonie. Jeżeli taka sytuacja ma miejsce, wówczas musimy załączyć w tym obszarze odpowiedni dowód.
  2. Opieka medyczna – Wskazujemy koszty związane zopieką medyczną, czyli stomatolog, lekarstwa, lekarz. Jeżeli dziecko choruje, wówczas tym obszarze musimy załączyć odpowiednie dowody, dzięki którym przekonamy sąd, że faktycznie ponosimy w związku z tym koszty.

Alimenty na dziecko  

  1. Rozrywka – Musimy dziecku kupić komputer, hulajnogę, rower, elektronikę, słuchawki… W związku z tym należy również pamiętać o kosztach jednorazowychw skali roku. Jednakże koszty, które ponosimy rocznie, np. na zakup roweru raz na trzy lata albo zakup komputera raz na dwa lata, należy przedstawić sądowi w skali miesięcznej.

Czy ojciec może płacić więcej ?

Nie zawsze 50% !

  1. Nie zawsze pół na pół. Ojciec nie interesuje się dzieckiem – Niech płaci 80 % kosztów związanych z dzieckiem.  Najważniejsze – ile czasu spędza z dzieckiem drugi rodzic? To z tobą dziecko cały czas jest, a drugi ojciec wpada, kiedy chce i widzi się z dzieckiem raz na miesiąc? Jeżeli masz taką sytuację, to musisz również rozłożyć proporcje. Należy zatem określić, w ilu procentach w kosztach utrzymania dziecka ma partycypować matka, a w ilu ojciec. Wyobraźmy sobie sytuację, że ojciec widzi się z dzieckiem raz na dwa miesiące i spędza z nim weekend. Albo widzi się raz w miesiącu. Wówczas należy przedstawić sądowi w skali miesiąca, że spędził z nim tylko dwa dni, zaś resztę czasu spędzasz ty.

Niech ojciec płaci 80 %kosztów

Wskaż, aby ojciec poniósł 80% kosztów utrzymania małoletniego dziecka. W końcu to ty się angażujesz, aby dziecko zawieźć do przedszkola/szkoły, odebrać, jechać na zajęcia dodatkowe oraz do lekarza tudzież do innych specjalistów. Jest to bardzo istotne pod kątem dalszego procesowania. Często błędnie wydaje nam się, że jeden i drugi rodzic powinien ponosić po połowie kosztów. Nie zawsze tak jest. Sąd może uznać w niektórych sytuacjach, iż jest to wysoce niesprawiedliwe, ponieważ jeden z rodziców spędza więcej czasu z dzieckiem. Wobec tego uzna, że jeden rodzic powinien w większej proporcji partycypować w kosztach utrzymania dziecka. Istotne również jest, ile rodzice zarabiają. Jednakże sąd te okoliczności bada w drugiej kolejności. W pierwszej kolejności najważniejsze jest ustalenie, ile wynosi koszt utrzymania dziecka.

„Ojciec jest informatykiem, i dostałam 3000 zł. Alimentów” – Tak wszystko zależy od tego jaki jest koszt utrzymania dziecka

 

Przeczytaj więcej:

Alimenty w jakiej wysokości? Jakie są wyroki?

Kalkulator Alimentów. Alimenty. ZRÓB TO!

 

Z poważaniem,

Adwokat Marta Wnuk

✅ Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

☎tel.: +48691512933

📧 e-mail: kontakt@adwokatwnuk.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.