rozwód

Jak mówić w sądzie? Jak mówić do adwokata?

Jak mówić w sądzie? Jak zwracać się do adwokata? Tak, wiele osób ma problem przed pierwszą rozprawą w sądzie, bo po prostu nie wie, jak ma się właściwie zachować w sądzie.

 

Często zastanawiacie się również, jak mówi się do profesjonalnego pełnomocnika – panie mecenasie, adwokacie, prawniku, po imieniu?

Jak mówić w Sądzie? Jak się zachować?

Spokojnie, myślę, że 80% osób ma z tym problem, a w szczególności, kiedy pierwszy raz idzie się do sądu. Pierwszy raz zawsze jest trudny.

Zacznijmy jednak od początku.

Przede wszystkim prawnicy dzielą się na kategorie.

Co do sądu – mamy sędziów, czyli osoby, które orzekają w sądach.

Prokurator – jest to osoba, która pracuje w prokuraturze, np. przygotowuje akt oskarżenia. Jest to oskarżyciel publiczny.

Zajmuje się on sprawami karnymi, a jego toga jest koloru czerwonego, tzn. żabot, pozostała część jest czarna jak u wszystkich.

Jak odróżnić kto jest kim?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na żabot. Sędziowie mają żabot koloru fioletowego. Prokuratorzy mają kolor czerwony.

 

Adwokat Marta Wnuk

✅ Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

☎ tel.: +48691512933

📧 kontakt@adwokatwnuk.pl

 

A zatem czym różni się adwokat od radcy prawnego?

W dzisiejszych czasach nie ma większej różnicy między tymi zawodami. Jeszcze kilka lat temu było tak, że adwokat zajmował się sprawami karnymi, a radca prawny nie miał możliwości być obrońcą. Teraz już się to zmieniło.

 

Jednakże pamiętajmy, że radca prawny może pracować na umowę o pracę w firmie, zaś adwokaci jak na razie nie mają jeszcze takiej możliwości. Oczywiście zawody ewoluują, przepisy się zmieniają i być może niedługo i to się zmieni.

 

Adwokat ma kolor zielony, zaś radca prawny ma kolor niebieski. Jak zwracać się do adwokata?

Co do zasady mówi się „pani Mecenas”, „panie Mecenasie”, „Mecenasie”.

 

CHCESZ WIĘCEJ DOWIEDZIEĆ SIĘ O ROZWODZIE – ZAPRASZAM NA FILM – KLIKNIJ

 

A jak mówić do sędziego?

Zdecydowanie musimy o tym pamiętać na rozprawie. Do sędziego należy zwracać się z ogromnym szacunkiem. W związku z tym, za każdym razem, gdy zwracasz się do sądu lub gdy sędzia kieruje do ciebie uwagi, należy wstawać.

Niekiedy klienci chcą adwokata „showmana”. Niekiedy wydaje nam się, że rozprawy wyglądają jak w amerykańskich serialach. Cóż, rzeczywistość jest zupełnie inna.

Niedopuszczalne jest podnoszenie głosu.

Resumując, jak mówić? Poprawnie jest „Wysoki Sądzie”, niezależnie, czy sędzia jest kobietą, czy mężczyzną. Sąd to sąd i do niego kierujemy słowa.

 

Mam nadzieję, że dzięki temu wpisowi będziesz już wiedział, jak zachować się w sądzie. Zachowanie odpowiedniej etykiety jest bardzo ważne i sąd bez wątpienia zwróci na to uwagę.

 

Z poważaniem,

Adwokat Marta Wnuk

☎ tel.: +48691512933

📧 e-mail: kontakt@adwokatwnuk.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.